Neat Image

Odszumianie zdjęć w linuksie

Jak wiadomo każdemu użytkownikowi linuksa system ten choć świetny cierpi na brak dobrych narzędzi do obróbki fotografii. Oczywiście mamy świetnego Gimpa, z wersji na wersję coraz lepsze są Raw Therapee czy Darktable do obróbki plików RAW, ale poza tym, to w sumie było by na tyle. Oczywiście są też inne aplikacje tylko, że mnie osobiście jakoś nie przekonują co do swojej wartości. A jeśli chodzi o odzszumianie zdjęć to kompletna kicha. Na szczęście możemy też uruchomić kilka naprawdę dobrych aplikacji spod Windowsa i jedną z nich jest właśnie program Neat Image do usuwania szumów z fotografii cyfrowych.

Neat Image można zakupić na Windowsa, Maca i na Linuksa. Szczerze przyznam, że choć od lat używam Ubuntu, to nigdy nie miałem zainstalowanej wersji natywnej tego programu. Jako że posiadam wersję dla Windowsa to zawsze instalowałem ją na Wine i używałem bez najmniejszych problemów.

Aplikację można zakupić na stronie producenta, wersja Home to koszt 39 $, a Pro to 79 $, można też pobrać w pełni funkcjonalną wersję demo, jej jedynym ograniczeniem z tego co pamiętam jest to, że poprawioną fotografię można zapisać tylko z rozszerzeniem jpg oraz brak obsługi języka polskiego. Myślę, że wielu amatorów fotografii powinno być mimo wszystko i tak bardzo zadowolonych.

Otwieramy aplikację i klikamy Open Input Image wybieramy z dysku interesującą nas fotografię i przechodzimy do zakładki Device Noise Profile następnie klikamy Auto profile potem Output Image dalej klikamy Apply a program wykona konwersję i pozostanie nam tylko zapisać nasze zdjęcie Save output image.

neat_image

Możemy też sami wybrać najbardziej zaszumiony fragment zdjęcia, zwracając uwagę na to by był jednolitego tła, lewym przyciskiem myszy zaznaczamy i klikamy w wybranym obszarze prawym przyciskiem myszy i wybieramy Auto Profile Using Selected Area. Dalej przechodzimy do Nosie Filter Settings okna po prawej stronie programu i ustawiamy takie parametry programu które będą nas satysfakcjonować. Po uzyskaniu zadowalających nas rezultatów przechodzimy do zakładki Output Image klikany Apply i po wykonaniu konwersji zapisujemy nasze zdjęcie Save output image.

Tagi: