Instalowanie programów w Ubuntu

Instalowanie programów w Ubuntu

Powszechnie panuje pogląd że dodawanie czy usuwanie programów w Linuksach jest bardzo trudne i wymaga od użytkownika znacznej wiedzy i znajomości wielu komend. Nic bardziej mylnego, zainstalowanie nowego oprogramowania co prawda różni się od tego co znamy z windows, ale często jest nawet o wiele prostsze niż w popularnych „okienkach”. Pokaże gdzie znaleźć i jak dodać nowe programy w Ubuntu.

Sposób pierwszy: Panel/Programy/Dodaj-Usuń i pojawia się nam okno z dostępnymi aplikacjami pięknie posegregowanymi według kategorii (w okienku „Wyświetl” polecam zaznaczyć – Wszystkie dostępne programy).Szukamy np. innego niż domyślny, klienta poczty, to klikamy Internet w lewym panelu, a w okienku obok zobaczymy wszystkie dostępne aplikacje w tej kategorii. Wybieramy interesujący nas program np. Thunderbird, odhaczamy kratkę obok i klikamy „Zastosuj zmiany”, po chwili możemy się już cieszyć nowym programem, prawda że proste.

Drugi sposób to Panel/System/Administracja/Menedżer pakietów Synaptic. Tutaj możemy zainstalować każdy dostępny pakiet. Po otwarciu menedżera klikamy na Szukaj, otworzy się mam okienko gdzie w puste miejsce wpisujemy nazwę interesującego nas pakietu i akceptujemy przyciskiem Szukaj. Znaleziony pakiet pojawia się nam w okienku po lewej stronie, zaznaczamy kwadracik lub klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Zaznacz do instalacji. Na koniec jeszcze akceptujemy przyciskiem Zastosuj i jak wyżej po chwili cieszymy się zainstalowanym programem.

Jako że Ubuntu jest oparte na Debianie możemy też korzystać z pakietów o rozszerzeniu DEB. Instalacja takiej paczki jest jeszcze prostsza niż poprzednie dwa sposoby, wystarczy tylko kliknąć na nią dwa razy co uruchomi Instalator pakietów, a on już resztę zrobi za nas.

Jak sami widzicie nie jest to wcale czarna magia i nie trzeba być informatykiem, czy pasjonatem z dużą wiedzą, żeby korzystać z Linuksa. Współczesne dystrybucje są coraz bardziej przyjazne dla użytkownika domowego i są świetną alternatywą dla systemów komercyjnych. Oferują bardzo dobre, darmowe oprogramowanie niczym nie ustępujące temu za które trzeba nieraz słono zapłacić, a w niejednym przypadku nawet je przewyższające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *