Zabezpiecz Ubuntu przed wirusami

monitorPewnie teraz zapytacie po co antywirus w Ubuntu? No cóż ja sam też nie używam czegoś takiego. Ale nie zmienia to faktu że jest to narzędzie dostępne w naszych repozytoriach. A różni eksperci od zabezpieczeń, co rusz publikują raporty jak to wszyscy bez względu na to czy używamy Windowsa, Maca czy Linuksa jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa w necie.

Poza tym niektórzy z nas udostępniają swoje pliki i katalogi między komputerami z systemem Windows w domowej sieci, można je w ten sposób sprawdzić. Dodatkowo przecież chyba każdy używa Wine, dzięki temu możemy monitorować czy nie uruchamiamy zainfekowanych plików. Na Linuksa też istnieje kilka aktywnych wirusów. Więc dla tych bardziej przezornych pokaże jak zainstalować takie coś w Ubuntu.

Aplikacje instalujemy: Panel > Programy > Dodaj/Usuń programy. W otwartym oknie w pole Szukaj wpisujemy Virus Scanner, znaleziony program akceptujemy przyciskiem Zastosuj zmiany, potem jeszcze raz potwierdzamy Zastosuj, i czekamy aż się zainstaluje.

Antywirus znajdziemy: Panel > Programy > Narzędzia systemowe > Virus Scanner. Wybieramy sposób aktualizacji sygnatur antywirusowych i już możemy skanować nasze pliki i katalogi.

Przydatne skróty:

* Ctrl+F – wybór plików do skanowania

* Ctrl+Q – skanowanie katalogu domowego

* Ctrl+Z – pełne skanowanie systemu

Trzeba przyznać że sprawdzenie całego systemu zabiera dużo czasu, ale w tym czasie możemy bez problemów pracować na kompie, słuchać muzyki czy przeglądać internet, skanowanie nie muli systemu ani w żaden inny sposób nam nie przeszkadza. Przynajmniej ja nie odczułem jakiejś różnicy podczas pracy, a nie mam zbyt mocnego sprzętu.