płatności smartfonem

Czy płatności smartfonem są bezpieczne i wygodne?

Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Korzystamy z nich nie tylko do celów prywatnych – dostęp do informacji oraz dodatkowe funkcje są niezwykle przydatne również w szkole i w pracy. W ostatnich latach coraz więcej osób chętniej przegląda internet na ekranie swojego telefonu niż przy użycia komputera. Coraz częściej też korzystamy z możliwości płatności smartfonem i wiąże się to z szeregiem korzyści dla użytkownika.

Wiele osób może kojarzyć płatności za pomocą telefonów głównie z popularnych Premium SMS. To jednak dopiero początek możliwości urządzeń mobilnych. Obecnie dzięki aplikacjom większości banków można zlecać przelewy oraz obsługiwać swoje konto tak samo skutecznie co z poziomu PC-ta. Dodatkowo dostępne są inne aplikacje, które umożliwią np. kupno biletów komunikacji miejskiej czy opłacenie miejsca parkingowego.

Najciekawsze i najbardziej praktyczne może okazać się jednak wykorzystanie smartfona jako karty płatniczej. Wszystko to dzięki technologii NFC (near-field communication) czyli komunikacji bliskiego zasięgu. Dzięki bezprzewodowej wymianie danych, pozwala ona skomunikować telefon z terminalem płatniczym. Takie rozwiązanie działa niemal tak samo jak popularne w naszym kraju karty zbliżeniowe i posiada kilka istotnych zalet.

Wygoda

Jedną z pierwszych korzyści, które przychodzą na myśl z pozbycia się plastikowej karty to wygoda. W zależności od miejsca, w którym przebywamy i naszych zwyczajów, można czasem zrezygnować z noszenia portfela. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala, potwierdzić transakcję i gotowe. Co ciekawe, tę funkcjonalność oferują nie tylko smartfony – do zakupów za pomocą NFC można wykorzystać smartwatche, część opasek oraz niemal dowolny przedmiot, na który nakleimy odpowiednią naklejkę.
Nie powinniśmy się również obawiać, że płatności smartfonem będą nie dostępne w naszych ulubionych sklepach czy punktach usługowych. Płatności NFC dostępne są we wszystkich miejscach, w których obsługiwane są zwykłe karty zbliżeniowe. Według danych Narodowego Banku Polskiego, na terenie Polski takich miejsc jest ponad pięćset tysięcy.

Bezpieczeństwo

Wbrew pozorom, wybór telefonu do płatności nie ma również negatywnych konsekwencji w przypadku jego zgubienia czy kradzieży. Jednym z największych problemów z kartami zbliżeniowymi jest możliwość płacenia nimi bez podawania PIN-u do określonej kwoty – najczęściej 50 złotych. Nawet jeżeli stosunkowo szybko zastrzeżemy utraconą kartę i tak możemy spotkać się z nieprzyjemnościami.
Problem ten nie występuje w przypadku odpowiednio skonfigurowanego smartfona używanego do płatności. Dzięki konieczności potwierdzenia transakcji np. za pomocą odcisku palca lub, w nowszych urządzeniach, skanu twarzy, inne osoby nie będą miały możliwości wydania pieniędzy wbrew naszej woli. Dodatkowo ten sposób płacenia telefonem sprawia, że jesteśmy chronieni usługą chargeback.

Prywatność

Jeżeli cenimy zachowanie pełnej anonimowości także podczas zakupów, płatności smartfonem będą właściwym rozwiązaniem. W tym obszarze przoduje zwłaszcza Apple Pay. Technologia ta została opracowana w ten sposób, że sklep nie otrzymuje żadnych informacji o naszej karcie. Wszystkie dane przechowywane są jedynie na naszym urządzeniu co poprawia zarówno bezpieczeństwo jak i prywatność.
Posługiwanie się telefonem zamiast plastikową kartą uniemożliwia również sczytanie jej numeru lub innych wrażliwych informacji. Istnieje aplikacja, która stosunkowo łatwo pozwala na takie nieuprawnione pozyskanie danych więc lepiej nie zostawiać tego typu furtki.

Płatności smartfonem dają radę

Jak widać, dostępne jest sporo możliwości i zalet, z których zwyczajnie warto skorzystać. Mimo powszechności, karty zbliżeniowe nie są rozwiązaniem idealnym. Jeśli można poprawić własne bezpieczeństwo przy zachowaniu wygody, warto rozważyć płatności za pomocą telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *