Czy warto tworzyć nietypową stronę www?

webdesignJeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy typową stroną internetową a stworzeniem nietypowego, oryginalnego w swej formie i publikacji treści serwisu to warto sięgnąć po statystyki internetu. Z danych statystycznych jasno wynika, ze internauci oceniając strony www w pierwszej kolejności zwracają uwagę na ich treść, nie zaś na formę.

Niestandardowe strony internetowe przykuwają uwagę internautów, jednakże ich wygląd nie jest kluczową cechą, jaka decyduje o tym, czy daną witrynę odwiedzą ponownie, polecą znajomym, bądź skorzystają z jej oferty.

Niewiele jest serwisów, które poza elementami, jakie cechują standard strony www, posiadają również interesujący dla użytkownika projekt graficzny. Oprawa graficzna aby była atrakcyjna i się wyróżniała, często powoduje straty na automatyzmie obsługi witryny. Tworząc nietypowy serwis internetowy należy liczyć się nie tylko z kosztami kreatywnego pomysłu na design www, ale również z tym, że zazwyczaj unikalne projekty graficzne nie są uniwersalne. Przez swoje wyjście poza format, strony mogą działać niepoprawnie na niektórych urządzaniach, bądź drażnić pewną grupę użytkowników.

Dobierając wygląd serwisu warto uwzględnić grupę docelową internautów, do jakiej jest ona kierowana. Z reguły młodzież i osoby młode nie gardzą nowościami i szokującymi zmianami, zaś osoby starsze stawiają na funkcjonalizm, czytelność i łatwą nawigację w serwisie. W przypadku drugiej grupy ostrożniej jest nie eksperymentować, a raczej usprawniać dotychczasowy serwis www.