CMS WordPress został wydany 27 maja 2003 roku i od tego czasu jego popularność sukcesywnie rośnie. Niemal 30% wszystkich serwisów w sieci korzysta z tego oprogramowania. Działa w sposób intuicyjny, nie potrzeba do jego obsługi informatycznej wiedzy. Można tworzyć własne strony, rozwijać je i uzupełniać. Warto również zauważyć, że tworzenie stron na CMS WordPress jest w pełni darmowe.
Instalacja WordPress’a i pierwsze kroki
WordPress jest oprogramowaniem, którego instalacja powinna potrwać ok. 5 minut. Oczywiście w przypadku osób, które robią to pierwszy raz proces może być trochę dłuższy. Aby móc je zainstalować konieczny jest serwer www z obsługą PHP i MySQL. Jeżeli już mamy serwer to teraz potrzebujemy domeny. Warto wybrać adres strony, który będzie łatwy do zapamiętania i ciekawy oraz będzie korespondował z treścią na stronie. Na samym początku musimy pobrać WordPressa. Jest on spakowany, należy go rozpakować i umieścić najlepiej na pulpicie. Teraz konieczne jest wypakowanie wszystkich plików WordPressa i wysłanie ich na serwer.

Następnie wpisujemy adres w przeglądarce i uzupełniamy dane w formularzu wcześniej przygotowaną bazą danych. Ostatnim krokiem jest uruchomienie instalacji WordPressa.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak podać informacje dotyczące tytułu oraz ustalić login i hasło. To już wszystko. Pozostaje, tylko się zalogować. Warto zauważyć, że WordPress daje proste i darmowe narzędzia do rozwoju własnej strony. To administrator sam decyduje o jej wyglądzie i treści oraz sposobie jej rozwijania.

Panel administracyjny – łatwa obsługa i prostota
Panel administracyjny jest bardzo prosty w obsłudze i cechuje go niesamowita intuicyjność. Znajdują się tam tylko najbardziej istotne opcje, które pozwolą stworzyć bardzo rozbudowaną stronę. Ponadto zawsze można skorzystać z dodatkowych wtyczek do WordPressa. Panel administracyjny składa się z menu bocznego po lewej stronie, gdzie dostępne są opcje, które dodatkowo zostały podzielone na kategorie. Górny pasek narzędzi umożliwia dodanie treści, a także przejście do profilu. Z kolei główne okno wyświetla określone opcje i ekrany. Na panelu administracyjnym znajduje się także opcja ekranu, która umożliwia wybór elementów, które mają być wyświetlane. Jeżeli ma się jakieś wątpliwości, to w internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali, w serwisach takich jak You Tube.
Rozwój strony na WordPressie
Dzięki dużej ilości wtyczek można rozbudować funkcjonalność strony. Wystarczy je pobrać i zainstalować. Administrator może instalować nowe wtyczki i nimi zarządzać. Co ciekawe bardzo duża liczba wtyczek jest darmowa i tworzona przez samych użytkowników, którzy w ten sposób uzupełniają platformę o niezbędne narzędzia.
Niezastąpiony do zarządzania treścią CMS
WordPress ma szerokie spektrum zastosowania. Na samym początku był dedykowany do blogów osobistych, jednak wraz z rosnącą popularnością jego możliwości i rozbudowa zaczęła umożliwiać tworzenie stron firmowych dla małych i dużych firm. WordPress sprawdzi się także przy tworzeniu portali społecznościowych, a także forów dyskusyjnych. Wystarczy użyć odpowiedniej wtyczki. Dzięki wtyczce WooCommerce można przekształcić WordPressa w świetnie działający sklep internetowy. Oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej. To także encyklopedie, serwisy premium, a nawet galerie zdjęć.
Bezpieczeństwo dla użytkowników
Wraz z popularnością strony może zdarzyć się tak, że jest ona atakowana poprzez infekcje wirusowe i włamania sieciowe. Warto zatem przyjrzeć się bezpieczeństwu WordPressa. Należy przede wszystkim aktualizować oprogramowanie WordPressa i zainstalowane wtyczki zawsze gdy pojawiają się aktualizacje. Twórcy oprogramowania na bieżąco blokują zagrożenia i starają się je wyeliminować. Instalujemy dodatkowe rozszerzenia tylko z zaufanych źródeł w żadnym wypadku nie korzystamy z komercyjnych rozwiązań znalezionych i udostępnionych za darmo w sieci. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na hasło, które powinno być silne i nieoczywiste oraz zmienić domyślny login. Dobrym pomysłem jest także zastosować certyfikat SSL, dzięki czemu transmisja danych będzie szyfrowana.
Łatwość w pozycjonowaniu
WordPress jest także bardzo przyjazny w pozycjonowaniu. Większość nowoczesnych motywój jest już pisana pod SEO a jeśli nie to wystarczy tylko zainstalować odpowiednią wtyczkę np. Yoast SEO i nawet laik będzie mógł tworzyć treści przyjazne wyszukiwarką. Należy też pamiętać o dostosowaniu strony do urządzeń mobilnych.
Trudno się dziwić popularności WordPressa, gdyż obecnie nie ma na rynku łatwiejszego narzędzia do tworzenia stron internetowych. Polecany jest nawet osobom początkującym, które nie mają dużej wiedzy informatycznej i słabą znajomość kodowania w HTML-u i CSS-ie.