Przeprowadzka to spore wyzwanie logistyczne, szczególnie gdy w grę wchodzi przenoszenie organizmów żywych, głównie roślin. Ich delikatna struktura jest narażona na uszkodzenie podczas pakowania, transportu oraz rozpakowywania. Więc trzeba umiejętnie i odpowiedzialnie podejść do tych kwestii. Bazując na własnym, długoletnim doświadczeniu, podpowiadamy, jak spakować i zabezpieczyć rośliny do przeprowadzki, aby w nowym miejscu móc nadal cieszyć nimi oczy.
Etap przygotowań
Każda przeprowadzka wymaga odpowiednich przygotowań, bez względu na to, czy przenosimy wyposażenie biur, czy domów prywatnych. Trzeba kupić niezbędne materiały, wynająć ekipę oraz przygotować plan pracy. I właśnie nad tym ostatnim elementem się teraz skupimy, bo w przypadku pakowania roślin etap przygotowań jest niezwykle ważny. Pierwszym krokiem powinno być dokładne obejrzenie wszystkich kwiatów, liści i łodyg, w celu oceny ich kondycji. Może się okazać, że któraś z roślin jest chora i nie przetrzyma przeprowadzki oraz aklimatyzacji w nowym miejscu. Dodatkowo powinno się ją odseparować od innych, aby uniknąć zarażenia zdrowych okazów.
Drugim krokiem jest przesadzenie roślin do innych doniczek. Oczywiście jest to krok opcjonalny, ale warto go rozważyć, szczególnie w przypadku bardziej dekoracyjnych osłon doniczkowych. W czasie transportu może dojść do ich niezamierzonego zarysowania lub uszkodzenia. Lepiej więc umieścić rośliny w tańszych opakowaniach, których ewentualne zniszczenie nie będzie dużym problemem. Ozdobne donice można wtedy przewieźć osobno i dodatkowo zabezpieczyć (np. papierem, folią bąbelkową lub materiałem).
Etap pakowania
Dla wielu ludzi etap pakowania jest największą bolączką i zajmuje zdecydowanie najwięcej czasu. Jednak nie musi tak być, bo cały dobytek można spakować szybko i sprawnie. Nie inaczej jest z roślinami, chociaż mogłoby się wydawać, że będą one potrzebować specjalnego traktowania. Poniekąd wymagają, ale wszystko sprowadza się do zapewnienia im odpowiednich warunków. Rośliny doniczkowe mogą być przewożone w standardowych kartonach, ale warto w nich wyciąć drobne otwory, które zapewnią dostęp świeżego powietrza. Kwiaty trzeba ułożyć ciasno w pudełkach, a wolną przestrzeń pomiędzy nimi zapełnić papierem lub folią ochronną. Zapewni im to stabilność i uchroni przed uszkodzeniem w czasie transportu.
Polecamy: Czosnek niedźwiedzi i jego właściwości
Etap transportu i rozpakowywania
Transport i rozpakowywanie dobytku to kropka nad I oraz zwieńczenie wcześniejszych wysiłków. Jednak wbrew pozorom te dwa etapy mają duże znaczenie przy transporcie roślin. Kartony z kwiatami powinno się wnosić do samochodu jako ostatnie i pierwsze z niego wynosić. Pozwala to znacząco ograniczyć czas, który rośliny spędzą w zamknięciu, dzięki czemu nie odbije się to negatywnie na ich kondycji. Poza tym nie powinny być one podlewane lub nawożone do dwóch dni przez przeprowadzką, aby ziemia była maksymalnie sucha, ponieważ wtedy lepiej zamortyzuje wszystkie wstrząsy. Kwiaty warto podlać zaraz po rozpakowaniu, co pozwoli im lepiej dostosować się do nowych warunków.
***
Mamy nadzieję, że tekst wyjaśnił jak prawidłowo spakować i zabezpieczyć rośliny do przeprowadzki? Jeśli jesteś na etapie planowania zmiany mieszkania lub domu i potrzebujesz pomocy skontaktuj się z firmą Beskid-Przeprowadzki. Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania, rozwieją wszelkie wątpliwości i zorganizujemy sprawne przenosiny za Ciebie.