szkody po gradobiciu

Czy ubezpieczyciel zapłaci za naprawę samochodu po gradobiciu?

Ochrona samochodu to nie tylko bezpieczna jazda czy garażowanie, ale także wykupienie właściwego ubezpieczenia. Często zdarza się, iż pomimo najlepszej dbałości właściciela o samochód może on ulec uszkodzeniu w sytuacjach niezależnych od nikogo. Często takimi sytuacjami są anomalie atmosferyczne np. gradobicie, których w naszym kraju z każdym rokiem można zaobserwować coraz więcej.

Jakie ubezpieczenie uchroni nasze auto od skutków gradobicia?

Aby mieć pewność, że nasz samochód jest chroniony od szkody wyrządzonej przez gradobicie, trzeba zdecydować się na wykup ubezpieczenia Auto Casco. Tylko ono daje ochronę od tego typu zdarzeń. Jednakże przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na to, czy dana firma obejmuje zakresem ubezpieczenia również uszkodzenia powstałe w wyniku gradobicia czy burz. Zazwyczaj takie informacje zawarte są w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Bywa, że niektóre firmy wyłączają zjawiska spowodowane siłami natury z podstawowego ubezpieczenia i klient musi dodatkowo dopłacić, aby uzyskać przed nimi ochronę.

Coraz więcej firm oferuje dzisiaj klientom ubezpieczenia zwane all-risk, czyli od wszelkiego ryzyka. Wówczas najczęściej opcja naprawy na koszt ubezpieczyciela uszkodzeń po zdarzeniach takich jak gradobicie również jest w nich zawarta. Dobrze jest też sprawdzić, w jaki sposób ubezpieczyciel pokrywa ewentualne straty i jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o zwrot kosztów. Jeżeli ubezpieczenie oferowane jest w innej opcji, trzeba sprawdzić czy nie ma konieczności dokupienia specjalnego pakietu, który będzie chronił właśnie przed skutkami warunków atmosferycznych.

Wycena i naprawa szkody wyrządzonej przez gradobicie

Bardzo często gradobicie doprowadza do powstania na dachu czy innych elementach samochodu wgnieceń. Znaczna większość z nich nie jest głęboka, nie ma także uszkodzenia powłoki lakieru, co tym samym umożliwia ich naprawę metodą PDR czyli Paintless Dent Repair, która niezwykle skutecznie pozwala usunąć takie wgniecenia. Jednakże jeżeli ktoś posiada polisę AC, należy sprawdzić, czy ubezpieczyciel dopuszcza naprawę w taki właśnie sposób, czy też pokryje jedynie koszty naprawy powiązanej z powtórnym lakierowaniem elementów.

Naprawa bez konieczności lakierowania wymaga bowiem niezwykle dużo pracy, dlatego też jej koszt nie zalicza się do niskich, jednakże najczęściej i tak jest mniejszy niż tradycyjna naprawa blacharska plus malowanie. Istotnym powodem dla której wielu właścicieli chce skorzystać z tej metody, jest pewność, że w przypadku sprzedaży auta nie będą mieli problemów z powodu zbyt grubej warstwy lakieru na samochodzie.

Najczęściej dobra firma ubezpieczeniowa pozwoli aby to właściciel auta wybrał sposób jego naprawy i miejsce, w którym ona zostanie wykonana. Jednakże aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i rozczarowań, pamiętajmy aby zawsze sprawdzić przed podpisaniem umowy czy ubezpieczenie na pewno pokryje wszelkie straty związane z takimi problemami jak gradobicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *