Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy? Najważniejsze informacje

Przygotowanie auta do sezonu zimowego to ważne zadanie. Chroni twoje bezpieczeństwo, stan twojego pojazdu i… odciąża portfel. Co zrobić aby jeździć bezpiecznie i oszczędnie, a przy okazji dbać o swój samochód?

Opony i elektryka to podstawa

Przede wszystkim pamiętaj o oponach. To najważniejszy „punkt programu”. Letnie opony nie trzymają się drogi, a dodatkowo szybko się zużywają. Auto na letnich oponach będzie spalało również więcej paliwa. Nie słuchaj porad, że letnie opony robią różnicę tylko w czasie opadów śniegu – już niska (ale utrzymująca się powyżej zera) temperatura ma wpływ na pracę ogumienia przystosowanego do pracy w ciepłe dni. Dobrą praktyką będzie również skontrolowanie stanu gumy na piórach wycieraczek. Jeżeli nie jest on najlepszy, nie zaszkodzi ich wymienić aby zapewnić sobie dobrą widoczność w trakcie jazdy.

Postaraj się też sprawdzić stan swojego akumulatora. W mroźne poranki słabszy akumulator może sprawić wiele kłopotu i uniemożliwić jazdę. Ważne będzie również dobre ładowanie – tu warto sprawdzić jakość alternatora. Można to zrobić u elektryków samochodowych lub samemu (przy użyciu miernika). Brak odpowiedniego ładowania może zakończyć jazdę w najmniej oczekiwanym momencie.

Przygotuj się na niekorzystne warunki atmosferyczne

Zainwestuj też w akcesoria do bagażnika. Przyda się odpowiednia skrobaczka (najlepiej taka, która nie porysuje ci szyb), zmiotka do śniegu (nie powinna złamać się przy pierwszym użyciu) i odmrażacz do zamków (ten jednak trzymaj w kurtce). Przydatny może być też odmrażacz do szyb, który przyspieszy skrobanie. Używaj go jednak z głową, bo on również może działać destrukcyjnie na karoserię auta.

Pamiętaj też o wymianie płynu do spryskiwaczy – przy jego zakupie idź na kompromis. Z jednej strony unikaj produktów składających się praktycznie tylko z alkoholu – ten może niszczyć szyby i karoserię samochodu. Warto zainwestować w płyn, który jest odporny na mrozy, ale nie potrzebujesz raczej produktu, który wytrzymuje temperaturę -35 stopni, -20 spokojnie wystarczy w naszej strefie klimatycznej.

Unikaj zbędnego ryzyka

Zimą szczególnego znaczenia nabiera sprawne działanie układu hamulcowego. Na ośnieżonej lub oblodzonej jezdni, droga hamowania znacznie się wydłuża i dlatego kluczowe jest zadbanie o jak najlepszy stan wszystkich elementów odpowiedzianych za hamowanie pojazdu. Okres zimowy może być dobrą okazją do wymiany płynu hamulcowego (zwykle dokonywanego raz do roku) jednak nie można zapominać także o klockach i tarczach. Ich wymiana nie należy do kosztownych zabiegów a pozwala poprawić jakość jazdy w mniej sprzyjających warunkach.

Na koniec pamiętaj o sprawdzeniu stanu oleju w samochodzie i płynu chłodniczego. Jego praca jest tak samo ważna zimą jak i latem. Pamiętaj też, że zasłanianie chłodnicy w celu szybszego wygenerowania odpowiedniej temperatury może skończyć się dla samochodu tragicznie i będzie Cię sporo kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *