Jak się przygotować do maratonu

Jak się przygotować do maratonu

Maratony są dla biegaczy czymś w rodzaju sprawdzenia swojego charakteru i kondycyjnych możliwości. W większości przypadków nie chodzi tu o zdobywanie nagród i święcenie triumfów. Zaawansowani biegacze podchodzą do maratonów głównie po to, aby udowodnić swoje możliwości sobie samym. Jak się przygotować do maratonu, aby nie zostać pokonanym przez własne słabości?

Jak wygląda maraton

Maraton jest to konkurs dla biegaczy, obecnie obejmujący dystans 42 km 195 m. Jest to ogromna odległość, szczególnie dla osób, które nigdy nie biegały. Często przebiegnięcie 3-5 km jest dla laika morderczym wysiłkiem. Kluczem do przebiegnięcia maratonu nie jest osiągnięcie zawrotnej prędkości, która pozwoli wyprzedzić wszystkich i znaleźć się jako pierwszym na mecie. Tak naprawdę chodzi o znalezienie optymalnej dla siebie prędkości, która pozwoli dostarczyć mięśniom odpowiedniej ilości energii na całym dystansie.

Dieta i treningi

Oczywiście maratony nie są wyzwaniem dla osób, które nigdy nie miały do czynienia ze sportem. Biorą w nich udział tylko osoby zaawansowane. Wieloletni biegacze, dla których poranny jogging to codzienny zwyczajny rytuał. Treningi do maratonu powinny obejmować ogólne treningi kondycyjne – wzmacnianie mięśni, ćwiczenia oddechu i pulsu. Przydatne w treningach mogą być wszelkie urządzenia pomiarowe. Pozwalają one skorelować nasze parametry z tym, jakie powinniśmy osiągnąć, by utrzymać wydajność.

Wbrew pozorom treningi do maratonu nie polegają na codziennych próbach przebiegnięcia jak najdłuższego dystansu w jak najkrótszym czasie. Ani na codziennym biciu własnych rekordów. Polegają na zrównoważonej diecie, która pozwoli wzmocnić mięśnie i dostarczyć im składników odżywczych niezbędnych podczas tego morderczego wysiłku. Treningi najlepiej odbywać pod okiem doświadczonego trenera personalnego który podpowie nam jak się przygotować do maratonu. Trenowanie w grupie może wyzwolić niepotrzebną i rozpraszającą rywalizację. Maraton nie jest wyzwaniem grupowym, ale indywidualnym.

Jak się przygotować do maratonu by uniknąć błędów

Błędem jest intensyfikacja ćwiczeń na kilka dni przed maratonem. Powinno się raczej skupić na odpoczynku. Ale aktywnym, z codzienną dawką zwyczajnego biegania. Oczywiście na kilka dni przed maratonem sportowiec powinien skupić się również na zastosowaniu nieco bardziej restrykcyjnej diety. Unikać produktów zakwaszających, a zwiększyć ilość węglowodanów złożonych. Trenuje się zwykle na kilka miesięcy przed maratonem. Chwilę przed nim wskazany jest aktywny odpoczynek. A po nim – kilka tygodni na całkowitą regenerację ciała, bez nadmiernej aktywności fizycznej.

2 komentarze do: “Jak się przygotować do maratonu

  1. Samatus pisze:

    Nie ma mowy o kontroli lekarskiej a to przecież warunek konieczny… warto się udać do kardiologa, który określi, czy możemy bezpiecznie pobiec. Ja akurat miałem zlecone echo serca, EKG… jeszcze rezonans magnetyczny serca i go sobie zrobiłem prywatnie w Wizji V żeby nie czekać tych kilku miesięcy na przyjęcie (polecam to rozwiązanie, skróci czas przygotowywań) . Z kompletem badań dopiero lekarz wydał opinię że bieg w maratonie będzie dla mnie bezpieczny

    1. tematowisko.pl pisze:

      Słuszna uwaga badania lekarskie zawsze warto zrobić, maraton to jednak duże obciążenie dla organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *