WordPress to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych systemów do obsługi treści publikowanych w Internecie, który pozwala zachować profesjonalny wygląd strony internetowej bądź bloga. Jego niewątpliwą zaletą jest, że posiada wiele rozszerzeń, za pomocą których można modyfikować wygląd i funkcjonalności strony według swoich potrzeb. Dokonuje się tego za pomocą tzw. wtyczek (ang. plugins) i w tym artykule podpowiemy, jak krok po kroku zainstalować taką wtyczkę.
Instalacja WordPress
Na samym początku warto zauważyć, że użytkownicy WordPress.com nie mają możliwości zainstalowania wtyczek, chyba, że rozszerzą swój pakiet hostingowy. Za naszym poradnikiem mogą podążać wyłącznie osoby, które korzystają z instalacji na własnym serwerze. Warto o tym wiedzieć jeszcze przed instalacją całego systemu, gdyż w przeciwnym wypadku można zderzyć się z ograniczeniami wręcz uniemożliwiającymi odpowiedni rozwój swojej strony.
Jak zainstalować wtyczkę do WordPress?
Wtyczek rozszerzających funkcjonalności WordPress są tysiące i w poniższym poradniku podamy trzy sposoby ich instalacji:
- najprostszy, który wykorzystuje wbudowaną wyszukiwarkę wtyczek dostępną z poziomu panelu administracyjnego,
- średniozaawansowany, która wymaga przesłania wtyczek na serwer,
- najtrudniejszy z punktu widzenia użytkowników WordPressa, bo opierający się na całkowicie manualnym działaniu.
Wyszukiwarka wtyczek WordPress
Pierwsza metoda dotyczy wtyczek znajdujących się w katalogu WordPress, co ma swoje plusy oraz minusy. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy proces instalacji, a wadą ograniczenie liczby wtyczek, ponieważ we wspomnianym katalogu znajdują się tylko darmowe rozszerzenia.
Wtyczkę dodaje się poprzez panel admina (wtyczki -> dodaj nową). W dostępnym oknie wyszukiwania można wpisać nazwę konkretnego rozszerzenia lub wpisać słowo kluczowe opisujące daną wtyczkę (np. SEO, zdjęcia itd.). Po wybraniu właściwej opcji z listy należy kliknąć „Zainstaluj” i WordPress sam pobierze oraz zainstaluje wybrany plugin. Zostaniesz o tym poinformowany i zostanie tylko aktywować wtyczkę. Nie zapomnij tego zrobić, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie ona działać.

Instalacja wtyczki za pomocą WordPress Admin Plugin Upload
Płatne wtyczki nie są dostępne w wyszukiwarce WordPress, w związku z czym nie mogą być zainstalowane pierwszą metodą. Możesz jednak je zainstalować, używając obszaru administratora (ang. admin area). Najpierw pobierz wtyczkę ze źródła (otrzymasz ją w pliku .zip). Następnie wejdź we wspomnianą już strefę administratora i wybierz wtyczki -> dodaj nową. W nowo otwartym oknie kliknij „wyślij wtyczkę na serwer”. Przeniesie Cię to do nowej strony, z której będziesz mógł pobrać zakupione wcześniej rozszerzenia. Po wybraniu odpowiedniej opcji WordPress automatycznie ją zainstaluje. Ponownie otrzymasz wiadomość z informacją i musisz pamiętać, aby aktywować daną wtyczkę.

Polecamy: Dlaczego warto wybrać CMS WordPress?
Manualna instalacja wtyczki za pomocą FTP
W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że dostawca Twojego hostingu WordPress ma ograniczenia dotyczące liczby plików, więc pojawią się trudności z instalacją wtyczek z poziomu strefy administratora. Wtedy rozwiązaniem będzie ręczna instalacja wtyczki za pomocą FTP.
Pierwszym krokiem jest ściągnięcie pliku (podobnie, jak w opisywanej powyżej metodzie), który pojawi się na komputerze z rozszerzeniem .zip. Następnie wypakuj plik i dopiero wtedy możesz ręcznie przenieść wtyczkę na swoją stronę za pomocą klienta FTP. Musisz wejść na swój hosting, logując się do menadżera FTP. Jeżeli nie posiadasz loginu oraz hasła, to skontaktuj się z dostawcą swojego hostingu i poproś o nie.
Po ich otrzymaniu możesz otworzyć na swoim komputerze klienta FTP, a następnie przejść do folderu na twoim serwerze: /wp-content/plugins i przesłać do niego wcześniej wypakowany plik z wtyczką. Po przesłaniu plików wróć do strefy admina, gdzie po kliknięciu „wtyczki” zauważysz przesłany przed chwilą plik. Ostatnim krokiem jest aktywacja wtyczki i jej ewentualna konfiguracja według własnego uznania.
Więcej podobnych porad dotyczących WordPress znajdziesz tutaj: https://www.whiteghost.pl/blog.