usuwanie wgnieceń

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Pogoda potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze pozytywnie. Zdarzają się intensywne gradobicia, które potrafią doprowadzić do wgniecenia w blasze samochodu. Bądźmy szczerzy- niemal każdemu zdarzyło się, że sąsiad, czy też inny klient supermarketu uszkodził karoserie naszego pojazdu, wystarczy tylko małe uderzenie i wgniecenie gotowe. Chyba nikt nie jest szczęśliwy z tego powodu, a wgniecenia trzeba przecież usunąć. Zatem o uszkodzenie karoserii jest bardzo łatwo, wystarczy tylko chwila nieuwagi nasza, bądź też innego kierowcy.

Jednak wiele osób myśli, że taka naprawa wiąże się z wysokimi kosztami oraz długim czasem. Zazwyczaj klasyczna naprawa trwa około 3 dni, a koszt wynosi około 500- 800 zł, gdyż konieczne jest też szpachlowanie i malowanie. Oczywiście jest to cena za jeden element. Na szczęście obecnie coraz więcej warsztatów samochodowych oferuje usuwanie wgnieceń bez lakierowania, dzięki temu znacząco można zaoszczędzić.

O historii słów kilka

Metoda usuwanie wgnieceń bez lakierowania narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych. Do Europy dotarła dopiero dekadę temu. W Polsce stosuje się ją dopiero od kliku lat. Naprawa karoserii bez konieczności lakierowania jest możliwa, gdy nie dojdzie do uszkodzenia struktury lakieru. Jedno pojedyncze wgniecenie można usunąć w 30 minut, zatem czas jest naprawdę krótki

Kunszt ma znaczenie

Warto zauważyć, że usuwanie wgnieceń bez konieczności lakierowania nie jest łatwe i wymaga od specjalisty dużych umiejętności oraz precyzji. Co ciekawe tak naprawdę niewiele salonów samochodowych może pochwalić się zatrudnianiem fachowców z tego zakresu. Nauka trwa nawet kilka lat. Zatem jeżeli zdecydujemy się na taką naprawę warto znaleźć prawdziwych specjalistów, którzy swoją pracę wykonają bardzo rzetelnie i na najwyższym poziomie.

Metody usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Dostępne są dwie metody na usuwanie wgnieceń w karoserii bez konieczności lakierowania.

Metoda na klej polega na przyklejeniu do adaptera, który często zwany jest grzybkiem kleju. Trzeba go bardzo precyzyjnie umieścić w miejscu wgniecenia. Tutaj należy pamiętać o równomiernym dociśnięciu grzybka. Ważne, aby zaaplikować odpowiednią ilość kleju, która nie może wystawać po za brzegi adaptera. Teraz należy poczekać, aż wyschnie klej, zazwyczaj trwa to od 1 do 4 minut. Gdy klej jest już suchy możemy przejść do usunięcia wgniecenia. Pullera wkładamy w podgrzybka i zaczynamy ciągnąć. To samo można wykonać używając młotka bezwładnościowego. Ta metoda najlepsza jest na płaskie wgniecenia

Drugą metodą jest usuwanie wgnieceń przy użyciu haków. Jest kilka rodzajów haków z końcówkami metalowymi, jak i nakładkami plastikowymi. Potrzebny jest też podbijak, dzięki któremu zmniejszają się naprężenie powstałe w trakcie wgniecenia. Ta technika nazywana jest PDR. Prostowanie rozpoczyna się od spodu, tutaj konieczne jest też zastosowanie wypychaczy blacharskich. Należy całość wykonać precyzyjnie, zatem konieczne jeszcze jest odpowiednie oświetlenie. Najlepsze są lampy z odbłyśnikiem, dzięki temu można na bieżąco kontrolować postępy.

usuwanie wgnieceń
Usuwanie wgnieceń metodą PDR

Zatem metoda usuwania wgnieceń bez lakierowania jest bardzo ciekawa i skuteczna. Pozwoli także znacząco zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jednak może być stosowana tylko w przypadku wgnieceń, gdzie nie doszło do uszkodzenia lakieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *