walka z komarami

Rośliny które odstraszają komary

Letni wypoczynek wieczorową porą na świeżym powietrzu skutecznie mogą nam zakłócić komary. Występują one zarówno na wsi jak i w mieście, ogrodzie i na balkonie. Ponadto wdzierają się do wnętrz domów i gryzą nas często wywołując reakcje alergiczne. Walka z komarami jest co najmniej trudna. Warto wiedzieć jak w sposób naturalny ograniczyć ilość komarów.

Walka z komarami

Sezon letni nastręcza problemu z komarami. Szczególnie narażeni są właściciele ogrodów z oczkami wodnymi jak i ci którzy swoje zielone przestrzenie, domostwa mają w pobliżu cieków wodnych i zbiorników. Jak sobie radzić z komarami? Najszybszym sposobem jest oprysk, jednak opryski mają swoje skutki uboczne. Chemiczne substancje oddziałują zarówno na zdrowie jak i roślinność, ponadto opryski na komary są kosztowne. Pewnym rozwiązaniem są świece zapachowe, spirale i liczne odstraszacze elektryczne, ultradźwiękowe. Alternatywą są kremy i spraye na komary, jak i naturalne środki odstraszające komary, chociażby cytryna. Wśród tych ostatnich popularne są również rośliny odstraszające komary. Gatunków takich roślin jest wcale nie mało. Do najpopularniejszych należy lawenda i komarzyca, ale też mięta cytrusowa.

Jakie rośliny odstraszają komary?

Najlepszą z roślin która odstrasza komary jest lawenda wąskolistna. Wydziela ona silny zapach którego insekty nie tolerują. Ponadto pięknie kwitnie, jej kwiat można użyć jako zapach do szafy, czy też ozdobę do wazonu. Lawenda to krzewinka o szarozielonych listkach, wabi pszczoły i jest rośliną niewymagającą, znosi suszę i ubogie gleby. Może rosnąć zarówno w ogrodzie jak i na rabacie, w Polsce jest mrozoodporna.

Drugą rośliną pod kątem skuteczności jest komarzyca. Minusem komarzycy jest wydzielany nieprzyjemny zapach również dla ludzi. Kolejną jej wadą jest jednoroczność. Rośnie przede wszystkim w pojemnikach. Jest mało odporna na warunki pogodowe, słabo radzi sobie na rabacie ogrodowej. Ponadto roślina jest mało urokliwa. Dobrze prezentuje się w kompozycjach z surfinią czy petunią. Podobną rośliną na odmianę rabatową jest bodziszek korzeniasty. Również niezbyt pięknie pachnie odstraszając komary.

Polecamy: Czy płatności smartfonem są bezpieczne i wygodne?

Alternatywy roślinne

Gatunkiem rośliny która zwalcza komary jest kocimiętka. Jej olejki eteryczne wpływają na insekty zniechęcająco. To wieloletnia bylina niewielkiego wzrostu kwitnąca przede wszystkim na kolor fioletowy, chociaż spotyka się również odmiany bladego różu. Innymi roślinami są też zioła takie jak mięta cytrusowa z uwagi na wydzielany zapach cytrusów jak też koper włoski. Ich uprawa ma dodatkowy atut jakim jest możliwość spożycia roślin z korzyścią dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *