Bielsko-Biała

Bielsko-Biała – historia miasta warta opowiedzenia!

Bielsko to w zasadzie historyczna już nazwa miasta mieszczącego się na Śląsku – nad rzeka Białą, i u stóp Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego. W roku 1951 miasto oficjalnie zostało połączone z Białą Krakowską i wskutek tego „zrostu” powstała dzisiejsza Bielsko-Biała.

Historia Bielska

To polskie miasto u stóp Beskidu zostało założone w XIII wieku. Początkowo było częścią Korony Czeskiej. Kilka wieków później, w XIX wieku, w Bielsku zapoczątkował się ogromny wzrost rozwoju przemysłu. Wytwarzano tutaj głównie wyroby włókiennicze. To były znamienne czasy w życiu całego miasta. Zaczęło się rozwijać, wzrastać w siłę, zarówno pod kątem liczby ludności, jak i przemian architektonicznych. Panował wtedy styl secesyjny, w którym rozbudowywano miasto. To powód, dla którego nazywano je „małym Wiedniem”. Również pod względem językowym i wyznaniowym Bielsku bliżej było do Niemiec niż do Polski. Na początku XX wieku wciąż w przeważającej większości domów posługiwano się językiem niemieckim. Również kościół ewangelicki był tam bardzo mocno zakorzeniony.

Bielsko i Biała

Bielsko i Biała, choć połączone zostały dopiero w drugiej połowie XX wieku, miały się ku sobie już dużo wcześniej. Mówi się, że już w 1872 roku podejmowano pierwsze próby zjednoczenia tych miast. Współpracowały one ze sobą pod względem gospodarczym i społecznym. Tworzyły jedność również pod względem przestrzennym.

Zjednoczenie tych miast i powstanie Bielska-Białej było w zasadzie tylko formalnością. Obecnie można zwiedzać miasto jako Bielsko-Biała, ale mieszkańcy nie zapominają o swoich korzeniach. Znajdziemy tu mnóstwo XIX-wiecznych zabytków, które swoją historią sięgają jeszcze czasów, gdy Bielsko było odrębnym miejskim organizmem. Obecnie na terenie miasta można znaleźć także ciekawe parki krajobrazowe, rezerwaty oraz pomniki przyrody.

Komu warto opowiedzieć historię Bielska?

Obecnie Bielsko-Biała nie jest największym, najważniejszym ani najczęściej odwiedzanym miastem w Polsce. Ma jednak bardzo bogatą historię. Opowiada ona o tym, jak z niewielkiego, zniemczonego miasteczka powstało duże, prężnie rozwijające się miasto znane z wyrobów sukienniczych i garncarskich. Wycieczkę do Bielska-Białej śladami dawnego Bielska można zaproponować osobom fascynującym się historią powstawania tkanin czy wyrobów garncarskich. Z pewnością jest to miasto warte odwiedzenia dla wszystkich tych, którzy kochają bliskość i klimat gór i związane z tym bajeczne widoki. Piękna architektura na tle pięknych krajobrazów – to wspaniałe miejsce na wypoczynek!

Więcej informacji o mieście Bielsko-Biała znajdziesz tutaj» https://www.bielsko24.eu

2 komentarze do: “Bielsko-Biała – historia miasta warta opowiedzenia!

  1. Mirek pisze:

    Piękne miasto

    1. admin pisze:

      Jedno z najpiękniejszych w Polsce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *