zadbać o psa

Jak zadbać o psa podczas górskich wędrówek

Jeśli chcesz na wyprawę w góry zabrać swojego czworonożnego przyjaciela, musisz to przed wyjazdem przemyśleć i odpowiednio się do tego przygotować. Wycieczka z psem wygląda nieco inaczej, ponieważ zabierasz ze sobą stworzenie, za które jesteś całkowicie odpowiedzialny. Rozwaga, przygotowanie fizyczne i odpowiedni ekwipunek to podstawa każdej takiej wyprawy.

Kondycja psa to podstawa

Dobrze jest najpierw skonsultować stan zdrowia pupila z weterynarzem, byśmy mieli pewność, że nasz zwierzak może podejmować wzmożony wysiłek fizyczny. Weterynarz udzieli także wskazówek, w jaki sposób zadbać o psa, jego kondycje oraz ogólny stan zdrowia. Dobra forma zwierzaka to podstawa na górskim szlaku. Przygotowania kondycyjne powinniśmy rozpocząć co najmniej kilka tygodni lub chociaż kilkanaście dni przed wyprawą. Polegać powinny na przyzwyczajaniu psa do wzmożonego wysiłku: wydłużamy więc mu spacery do kilkunastu kilometrów lub razem biegamy.

Jak zadbać o psa na szlaku

Kolejnym krokiem będzie wybór miejsc, do których chcielibyśmy dotrzeć w psim towarzystwie. Do większości polskich Parków Narodowych obowiązuje zakaz wprowadzania psów, ale są także wyjątki, takie jak Błędne Skały w Górach Stołowych. Na każdym szlaku pies musi znajdować się na smyczy, a w niektórych miejscach – także w kagańcu. Za każdym razem, w trakcie planowania wycieczki, trzeba zapoznać się z regulaminem danego Parku i sprawdzić, jakie zasady w nim obowiązują, by nie narazić się na grzywnę i inne przykre, możliwe konsekwencje.

Niezbędne akcesoria

Upewnijmy się także, że mamy gotowy niezbędny ekwipunek. Smycz, którą ze sobą zabierzemy, powinna być odpowiednio długa, by pies mógł wędrować we własnym tempie. Jest to także ważne dla zachowania bezpieczeństwa, by pies mógł sam wybrać trasę swojej wędrówki. Nie może być jednak za długa, około dwumetrowa powinna wystarczyć. Obowiązkowo powinniśmy wziąć szelki, by pies się mniej męczył oraz pomagał nam we wspinaczce. Absolutnie nie zabierajmy kolczatek czy dławików! Przydatny może być także pas maszera, dzięki któremu smycz nie musi być przez nas cały czas być trzymana w ręce. Kaganiec może sprawdzić się podczas korzystania z niektórych szlaków czy transportu publicznego, zadbajmy, by posiadany przez nas model umożliwiał swobodę oddychania i ziewania.

Duża ilość wody i poidło przydadzą się nam na pewno. Miska turystyczna, która nie zajmuje prawie miejsca w plecaku, karma dobrego gatunku – to także nasze niezbędniki podczas wyprawy z psem.

Psie przekąski również warto zabrać – będą gratyfikacją za wysiłek i posłuszeństwo. Weźmy ze sobą kilka ręczników dla psa (świetnie się sprawdzą w tej roli pieluchy tetrowe), torebki na odchody, zgrzebło, jego ulubiony kocyk do spania i zabawkę. Koniecznym jest wyposażenie psa w identyfikator.

W plecaku miejmy również zawsze apteczkę, którą wyposażmy w książeczkę zdrowia, bandaż, plaster na rolce, węgiel, środki przeciw kleszczom i komarom, wapń i wodę utlenioną. Zadbajmy również o aktualność szczepień i psiego paszportu, w razie gdybyśmy chcieli przekroczyć granicę. Tak wyposażeni i przygotowani, cieszmy się ze wspólnej wyprawy i zdobywajmy szczyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *