Gdańsk

Gdańsk – odkryj magię starych miast

Stare miasta mogą oczarować nas zarówno ciekawą historią, jak i licznymi zabytkami, które mają nam o niej przypominać. Dla tych, których fascynuje historia oraz piękno architektury, kuszącym celem wycieczki będzie Gdańsk. Czym może oczarować to miasto?

Gdańsk to przed wszystkim wspaniała Droga Królewska

Droga Królewska to najważniejsza trasa turystyczna w Gdańsku. Tworzą ją dwie ulice: Długa oraz Długi Targ. Przy tym wyjątkowym trakcie skupiły się najpiękniejsze i najważniejsze budowle miasta. To właśnie tutaj czeka na turystów słynna fontanna Neptuna, która od lat 30-tych XVII wieku pełni rolę wizytówki Gdańska.

Przy Długim Targu czeka też na turystów tak wspaniała budowla, jaką jest Ratusz Głównego Miasta. Wzniesiony w stylu gotycko-renesansowym, pełni dziś rolę siedziby Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. Zachwyca ciekawymi eksponatami, choć większość turystów zagląda tu ze względu na piękne wnętrza. Wśród innych budowli, którymi może się pochwalić Długi Targ, na wyróżnienie zasługuje Dwór Artusa – jedna z najważniejszych świeckich budowli dawnego Gdańska.

Do innych zabytków, które najpiękniej przypominają o dawnej potędze Gdańska, zaliczają się też takie obiekty, jak Nowy Dom Ławy oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Ten późnogotycki gmach z XV wieku bez wątpienia zasługuje na uwagę.

Co jeszcze warto zobaczyć podczas wycieczki po terenie Gdańska?

Z pewnością wspaniałą przygodą będzie wizyta w Wieży Więziennej, w której ma obecnie swą siedzibę Muzeum Bursztynu. Zachwycić może także kolekcja gdańskich bram. Renesansowa Brama Wyżynna, pochodząca z XVI wieku Złota Brama z piękną attyką oraz Zielona Brama – oto kolejne symbole Gdańska i zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Zachwycić może też Brama Mariacka, która stoi na początku ulicy Mariackiej – jednej z najpiękniejszych uliczek na terenie gdańskiej starówki.

Najcenniejszym zabytkiem stojącym przy tej ulicy jest słynna bazylika Wniebowzięcia NMP. Wznoszona od połowy XIV do końca XV wieku, jest największą ceglaną budowlą świata. W jej ogromnym wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki sakralnej, przy czym dla miłośników historii sztuki największe znaczenie ma tu kopia tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

W czasie wycieczki po Gdańsku warto odwiedzić też Długie Pobrzeże. To deptak spacerowy, który prowadzi nad Motławą. I tu nie brak cennych zabytków, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmują obiekty związane z morzem. Jednym z symboli Długiego Pobrzeża jest słynny Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, będący cenną pamiątką z XV stulecia.

Gdańsk to wspaniałe miasto, które urzeka swą historią, piękną zabudową oraz wspaniałą atmosferą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wycieczki po jego terenie dla każdego z nas mogą się stać wspaniałą przygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *