Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Warszawie. Zlokalizowany w starym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich, budynek sam w sobie jest ciekawym architektonicznym przykładem jednego z najlepiej zachowanych obiektów przemysłowych sprzed wojny. Wewnątrz zgromadzono ponad 3000 eksponatów, z czego ponad 1000 jest do obejrzenia dla zwiedzających.

3 kondygnacje Powstania

Budynek składa się z trzech pięter, które zostały oddane na potrzeby działalności Muzeum. Eksponaty są ułożone chronologicznie. Zwiedzanie rozpoczyna się od parteru, gdzie podziwiać można pamiątki z okresu od rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej do wybicia godziny „W”. Nie jest to typowe, klasyczne muzeum, w którym godzinami podziwia się zgromadzone przedmioty umieszczone za szybką. Ekspozycję uzupełniają efekty dźwięko-wizualne. W cenie wejściówki można obejrzeć wiele projekcji multimedialnych, dzięki którym nawet młodzież powinna zainteresować się tematyką powstania. Z autentycznych przedwojennych telefonów można wysłuchać relacji powstańców, a dzieci będą zainteresowane zabawkami ich rówieśników z tamtych czasów. Polityka Muzeum Powstania Warszawskiego pozwala nie tylko na oglądanie, ale także dotykanie większości eksponatów.

Rozległy kompleks budynku

Muzeum to nie tylko trzy piętra, ale także wszystko to, co znajduje się wokół. Przez wszystkie kondygnacje ciągnie się stalowy monument, na którym przedstawiono kalendarium powstania. Do dyspozycji mamy także 32-metrową wieżę widokową, z której oglądać można krajobraz wschodniej Warszawy, a także Park Wolności. Tam można podziwiać Mur Pamięci i zawieszony w nim dzwon Monter upamiętniający dowódcę Powstania Warszawskiego – Chruściela. Na samym murze zwiedzający mogą odnajdywać nazwiska swoich poległych przodków i tym bardziej uświadamiać sobie wpływ historii na własny los. Lista cały czas jest uzupełniana o nowe nazwiska. Na terenie parku znajduje się też wiele pomników i monumentów upamiętniających konkretne grupy osób odznaczających się w czasie powstania.

Muzeum Powstania Warszawskiego to centrum różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych

Muzeum Powstania Warszawskiego to nie tylko ekspozycja, którą można oglądać. Przez cały czas trwania swojej działalności, ośrodek stara się wychodzić naprzeciw zwykłym ludziom, w tym również młodzieży, i zaciekawić ich swoimi propozycjami. Co kilka dni organizowane są wydarzenia, które mogą, ale nie zawsze muszą mieć związek z Drugą Wojną Światową. Czasem są to projekcje ciekawych filmów nakręconych dawno temu, czasem można natrafić na warsztaty modelarskie, a nawet na turnieje gier planszowych. Na pierwszy rzut oka takie propozycje nie mają zbyt wiele wspólnego z tematyką muzeum, ale dyrekcja bardzo stara się przyciągnąć zwiedzających nie tylko wywieszonymi eksponatami. Muzeum Powstania Warszawskiego stało się jednocześnie jednym z centrum różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych w Warszawie.

Nie można wyobrazić sobie wizyty w Warszawie bez odwiedzenia Muzeum Powstania. Ceny biletów są bardzo korzystne przy proponowanej ilości atrakcji. W trakcie planowania swojej podróży do stolicy warto zaznajomić się z ofertą ośrodka i wybrać dzień idealny dla siebie. Z każdą wizytą odnajdziemy nowe eksponaty, nowe atrakcje i nowe propozycje spędzenia czasu wolnego z rodziną.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *