ulubione piwo

Tychy – miasto, gdzie warzy się Twoje ulubione piwo!

Prawdziwi piwosze z pewnością mają swoje ulubione piwo i browary, które je warzą. Pijąc takie piwo, możemy zawsze spodziewać się konkretnego smaku i aromatu. Nie jesteśmy zawiedzeni, sięgając po piwo tej samej marki, gdziekolwiek byśmy nie byli. Piwo Tyskie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek piwa. Warzy się je w Tychach – z tego słynie to miasto!

Ulubione piwo, ulubiony browar

W Tychach warzy się piwo nieprzerwanie od 1629 roku. Tyskie Browary Książęce to zatem browar z kilkusetletnią tradycją warzenia piwa. W początkowym okresie swojego istnienia, warzono tam piwo głównie do karczm oraz do Zamku Pszczyńskiego. W XIX wieku rozpoczęto butelkowanie uwarzonego tam napoju i eksportowanie go. Nastąpił bardzo dynamiczny rozwój browarnictwa, popyt na piwo był ogromny – szczególnie w okresie międzywojennym. Zaczęto więc coraz bardziej unowocześniać i udoskonalać Browary Książece. W czasie II wojny światowej Tyskie Browary Książęce zostały zajęte przez wojska niemieckie. Po wojnie odzyskano je i wznowiono produkcje. Wyzwolenie browarów przyniosło duże korzyści – zaczęto je modernizować. Obecnie piwo Tyskie jest jednym z najpopularniejszych gatunków piw w Polsce. Zdobywa też coraz to nowsze rynki zbytu. Można je dostać nie tylko na terenie naszego kraju, ale również za granicą!

W Tychach funkcjonują obecnie dwa muzea – jedno z nich to Tyskie Browarium – muzeum tyskiego browarnictwa. Każdy może wejść i przekonać się, jak niegdyś warzyło się piwo. To doskonała lekcja historii i warzelnictwa! Można wziąć również udział w letnich akcjach nocnego zwiedzania browaru – są one zawsze pełne atrakcji, niespodzianek i ogromnej dawki historii!

Trochę historii Tych

Miasto na Śląsku prawdopodobnie istniało już w 1467 roku. W literaturze historycznej znajduje się sporo wzmianek na jego temat w zapiskach dotyczących różnych kooperacji z Pszczyną. Tychy początkowo były miastem niemieckim. Stąd też nie tylko architektura, ale i wiele innych struktur przesiąknięte są niemiecką kulturą i wpływami. W skład Państwa Polskiego Tychy weszły dopiero w 1922 roku. Niemcy nie do końca pogodzili się jednak ze stratą Tych i w czasie II wojny światowej planowali założenie tam stolicy Górnego Śląska. Na terenie Tych mieścił się również w tych czasach obóz koncentracyjny. Ustrój miejski nadano Tychom w 1951 roku. Jest to miasto naznaczone trudną i bolesną historią narodową. Możemy być z niego dumni nie tylko ze względu na produkcję jednego z najlepszych piw w kraju!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *