Co to jest numer VIN

Numer VIN – czyli po angielsku Vehicle Identification Number – to indywidualny numer, nadawany każdemu pojazdowi mechanicznemu, poruszającemu się po drogach. Kluczową jego cechą jest dla nas właśnie ta indywidualność, gdyż to właśnie numer VIN, pozwala bezbłędnie zidentyfikować każdy samochód – możemy go zatem porównać do numeru pesel człowieka bądź adresu IP komputera.

Numer VIN – co to jest i z czego się składa?

Myli się jednak ten, kto postrzega numer VIN jako przypadkowy ciąg losowych znaków, przyznawany samochodem bez żadnej głębszej filozofii. Po pierwsze stosuje się go nie tylko w przypadku aut, lecz również dla motocykli, motorowerów, autobusów, samochodów ciężarowych, a nawet przyczep. Swoje znaczenie ma również każda z liczb i liter, tworzących numer VIN. Tak naprawdę VIN składa się z trzech elementów, czyli numeru WMI (trzy pierwsze znaki), VDS (pięć lub sześć kolejnych) i VIS (zwykle osiem ostatnich). Numer WMI, który informuje nas o producencie maszyny, a także kraju, z jakiego pochodzi. W numerze VDS producenci kodują charakterystyczne dla danej marki informacje, takie jak dane techniczne czy opis tego konkretnego modelu. Umieszczony na samym końcu VIS „przemyca” z kolei rok produkcji pojazdu, miejsce jego montażu, wersję silnika, rodzaj napędu itp. Pełny numer VIN zawsze składa się z 17 znaków i nie ma absolutnie żadnej szansy, by powtórzył się on w dwóch autach.

Gdzie znajdę numer VIN

Numer VIN nazywany bywa również numerem identyfikacyjnym pojazdu oraz numerem nadwozia, co jasno wskazuje na miejsce, w którym możemy go znaleźć. Zazwyczaj numer VIN wybija się na tabliczce znamionowej, umieszczanej na podszybiu auta, po stronie kierowcy. Drugą potencjalną lokalizacją jest słupek boczny, również od strony kierowcy. To właśnie tam znajduje się bowiem etykieta pojazdu, z której odczytamy wszystkie najważniejsze informacje na temat danego pojazdu, czyli te dotyczące producenta, a także dane techniczne oraz właśnie numer VIN. Klasycznym miejscem, z którego najłatwiej zazwyczaj odczytać numer VIN, jest dowód rejestracyjny – w polskich dokumentach znajduje się on w rubryce oznaczonej literką E.

Numer VIN prawdę Ci powie

Numer VIN okazuje się szalenie istotny również dla osób, które planują zakup samochodu z tak zwanej „drugiej ręki”, czyli używanego – pozwala on bowiem uzyskać wgląd w historię samochodu. W ten sposób szybko i bez wysiłku zweryfikujesz, czy sprzedawca reklamujący swoje auto jako bezwypadkowe rzeczywiście mówi prawdę oraz czy deklarowana przez niego ilość przejechanych kilometrów jest zgodna ze stanem faktycznym. Zmniejszanie przebiegu to jedna z najczęstszych praktyk, stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców. Zdecydowanie rzadszym, lecz niestety wciąż spotykanym procederem jest sprzedawanie aut kradzionych – w polskich mediach co kilka miesięcy pojawiają się podobne historie osób, które zakupiły auto, a po kilku miesiącach (lub nawet latach) zostało im ono zarekwirowane, gdyż zidentyfikowano je jako kradzione. Dodatkowy szok wywołuje fakt, iż nieszczęsny nabywca – mimo ewidentnego braku winy – ma małe szanse na odzyskanie pieniędzy, jakie zapłacił za dany pojazd. Właśnie dlatego jedną z najważniejszych informacji, do jakiej daje dostęp numer VIN, jest potencjalny status samochodu skradzionemu prawowitemu właścicielowi.

Ciekawostka na koniec – czego na pewno nie znajdziesz w numerze VIN?

Artykuł spuentujemy ciekawostką, z której nawet wytrawni entuzjaści czterech kółek dość często nie zdają sobie sprawy – chociaż numer VIN składa się z cyfr oraz liter, nie znajdziesz tam litery „O” ani „I”, gdyż istniało zbyt duże prawdopodobieństwo pomylenia ich z cyframi „0” lub „1”. Wpisanie błędnego VIN-u mogłoby przekreślić szanse przyszłego nabywcy na odkrycie wszelkich tajemnic samochodu i skutkować nabyciem powypadkowego bądź kradzionego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *