Wizerunek serca domu – wyspa w kuchni

Kuchnia to strefa, która musi być komfortowa i dobrze zaaranżowana. To podstawowe warunki przyjemności codziennego korzystania z niej. Często to właśnie w tym miejscu domownicy spotykają się najczęściej i z największą ochotą. Dlatego tak ważnym jest postawienie sobie za cel stworzenie projektu kuchni, który będzie współgrał z potrzebami domowników, integrował ich i dawał swobodę. Jednym ze sposobów, aby to wszystko osiągnąć, jest ulokowanie wyspy.

Wyspa w małej kuchni – czy to możliwe?

Projektowanie wnętrza kuchni zwykle sprowadza się do głównego problemu, jakim jest rozmieszczenie sprzętów i mebli na posiadanej przestrzeni. Jeśli mamy dużą kuchnię, rozplanowanie i lokalizacja wyspy jest prostym zadaniem. Jeśli natomiast pomieszczenie jest małe, warto otworzyć je na salon. Wtedy wyspa wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko spełnia funkcję odgradzającą dwa różne pomieszczenia, ale też może mieć artystyczny sznyt ubogacający wnętrze domu. Funkcje wyspy są niemal nieograniczone. Może być ona wykorzystana jako miejsce przechowywania akcesoriów kuchennych, miejsce przygotowywania posiłków a także ich spożywania, może przybrać formę mini barku i być miejscem picia porannej kawy, a także centrum integracji wszystkich domowników np. podczas gotowania czy jedzenia.

Nadrzędnym zadaniem wyspy jest usprawnienie działań wykonywanych w kuchni. Jej funkcjonalność zostanie zapewniona poprzez dobrze przemyślane umiejscowienie i rozmiary wyspy – zależne od potrzeb, metrażu kuchni, a także rozkładu stref roboczych czyli najważniejszego wyposażenia, do którego zaliczana jest płyta grzewcza z piekarnikiem, lodówka oraz zlewozmywak.

Funkcjonalność wyspy zapewnią nie tylko jej rozmiary dostosowane do preferencji domowników, ale także odpowiednia odległość od pozostałych sprzętów i mebli znajdujących się w kuchni. I tak, optymalna odległość wyspy od reszty wyposażenia kuchennego wynosi około 120 cm. Ten dystans pozwoli zachować harmonię i sprawność wykonywania czynności w kuchni przez więcej niż jedną osobę równocześnie. Pamiętać należy także o tym, że wyspa powinna zostać usytuowana w odległości 60 – 90 cm od ściany i wyposażenia. Sama wyspa nie powinna być mniejsza niż 1 m2, natomiast pozostałe wymiary zależą od sprzętu w niej usytuowanego oraz funkcji, jakie ma spełniać.

Wizerunek i wyposażenie wyspy kuchennej

Przede wszystkim wyspa to blat roboczy, dlatego rozplanowanie i zamontowanie jakichkolwiek sprzętów powinno być podporządkowane tej głównej funkcji, jaką ma ona spełnić. Można podwyższyć jej część, aby przysłonić strefę roboczą i jednocześnie stworzyć miejsce na wieczorną lampkę wina. Wyspa może być również czymś o wiele nowocześniejszym niż zwykła przechowalnia sprzętów kuchennych. Na pewno ciekawym rozwiązaniem jest wmontowanie blatu grilla. Choć użyteczność wyspy przejawia się głównie w ukryciu dodatkowych szafek ze sprzętem AGD, to często można zmienić przeznaczenie bryły na miejsce ze zlewozmywakiem czy płytą grzewczą. Dobrą praktyką jest uwzględnienie w projekcie wyspy miejsca na kosz. Projektowanie wnętrz może być zatem wyzwaniem dla pomysłowości i osiągnięcia perfekcji w stwarzaniu najbardziej komfortowego i funkcjonalnego domu.

Ze względu na zapachy, jakie mogą przedostawać się z wyspy i otwartej kuchni do pozostałych pomieszczeń domu, trzeba wziąć pod uwagę nabycie okapu wyspowego. Wmontowanie go w sufit podwieszany w specjalnej konstrukcji maskującej np. w formie lampy, jest świetnym rozwiązaniem dla pozbycia się problemu niepożądanych zapachów wydostających się z kuchni i oryginalnej ozdoby. Można również zdecydować się na okap wysuwany z jednej z dolnych szafek, który całkowicie będzie się w niej chował, gdy nie będzie potrzebny, a w momencie przygotowywania posiłków będzie można go wysunąć bezpośrednio z blatu, aby zneutralizował zapachy i wychwycił tłuszcz gromadzący się podczas gotowania.

Projektowanie z uwzględnieniem wszystkich potrzeb domowników

Wyposażenie wyspy jest tak wszechstronne i nieograniczone, że można przebierać w materiałach (kamień, lustro, szkło, drewno) i akcesoriach (schowki, wnęki, szuflady). Jej wygląd również może być klasyczną odsłoną lub nowoczesną, pełną awangardy i oryginalności wizją.

Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem wszystkich upodobań i potrzeb domowników jest jednym ze sposobów na zadowalające, komfortowe miejsce wypoczynku i relaksu. Wyspa kuchenna jest sercem domu, ponieważ będzie gromadzić wokół siebie wszystkich: od dorosłych po najmłodszych, od znajomych po niespodziewanych gości. Jej funkcją nie będzie tylko poprawa ergonomii kuchni, ale także wpływanie na zmysł estetyczny. Wyspa kuchenna powinna być urządzona funkcjonalnie, to pewne. Jednak tak samo ważne jest, aby była ozdobą dla domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *