samochód używany

Czego się wystrzegać kupując samochód używany?

Zakup samochodu jest dla przyszłego właściciela niełatwym wyzwaniem. W dzisiejszych czasach rynek motoryzacyjny jest po brzegi zapełniony przeróżnymi pojazdami, niemniej wybór takiego, który posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat jest bardzo trudny.

Gdy podejmujemy decyzje o zakupie nowego samochodu zazwyczaj wzbudza się w nas euforia i ogromna radość. Niemniej, niezwykle ważne jest to, aby do momentu przejęcia od sprzedającego kluczyków zachować zdrowy rozsądek oraz czujność, która to uchroni nas przed zakupem feralnego auta. W obecnym czasie kupno używanego samochodu to nie lada wyzwanie pełne pułapek, których nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować. Zatem na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas oglądania samochodu, który to wpadł nam w oko?

Nie warto kupować auta po atrakcyjnej cenie sprowadzonego z zagranicy

Każdy kupujący powinien zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku motoryzacyjnym, zwłaszcza w auto-komisach oraz na giełdach samochodowych znajduje się niezliczona ilość aut sprowadzonych z zagranicy. Ich średni wiek wynosi około dziesięciu lat i są to samochody mocno wyeksploatowane, a co więcej zazwyczaj po kolizjach lub poważnych wypadkach samochodowych.

Handlarze w celu osiągnięcia dużych zysków zazwyczaj sprowadzają do naszego kraju samochody, które często zostały zakwalifikowane za granicą jako złom. W efekcie tego, aż dziewięćdziesiąt procent sprowadzanych samochodów, które znajdują się na polskim rynku przeszło mniejsze lub większe naprawy silnika oraz naprawy blacharsko-lakiernicze. Egzemplarze te po doprowadzeniu ich do stanu używalności handlarze oferują klientom w niższych cenach, niż ceny podobnych rocznikowo samochodów krajowych w dobrym stanie technicznym. Kupując auto należy wystrzegać się takich okazji. Nie warto kupować samochodu o zaniżonej cenie, gdyż zazwyczaj są to modele powypadkowe oraz w nie najlepszym stanie technicznym. Kupując takie feralne auto zostaniemy narażeni na wysokie koszty związane z jego naprawą, gdyż z pewnością będzie ono podczas eksploatacji awaryjne.

Czujność i zdrowy rozsądek uchroni każdego nabywcę przed kradzionym samochodem

Podczas wyboru samochodu, nigdy nie należy tracić czujności, aby nie zakupić auta pochodzącego z kradzieży, gdyż wówczas może nam zostać postawiony zarzut paserstwa. W takiej sytuacji musimy udowodnić przed organami sprawiedliwości, że kupiliśmy pojazd bez wiedzy o nielegalnym pochodzeniu, co nie jest rzeczą łatwą. Zatem przed kupnem auta warto dokładnie sprawdzić jego legalność oraz uzyskać potwierdzenie legalności na piśmie.

Dochodzenie swoich praw w zakresie kupna auta nie jest łatwe, dlatego samochody używane należy zawsze kupować według znanej zasady „dmuchaj na zimne”. Lepiej sprawdzić wszystko kilka razy, niż zostać oszukanym i mieć poważne problemy. Jeśli poprawność znaków identyfikacyjnych lub dokumentów wybranego przez nas samochodu wzbudza wątpliwości, to należy czym prędzej zrezygnować z takiej transakcji.

Dowód rejestracyjny pojazdu musi być zawsze oryginalny. Warto również zwrócić uwagę na skreślenia, zamazania, poprawki niepotwierdzone przez odpowiedni urząd komunikacji. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym widnieje dwóch właścicieli, wówczas obie osoby powinny być przy transakcji i powinny one w naszej obecności podpisać umowę kupna – sprzedaży.

Kupując auto warto zwrócić uwagę na numer VIN

Przed zakończeniem transakcji związanej z zakupem samochodu należy rzetelnie i bardzo dokładnie sprawdzić numer identyfikacyjny pojazdu, czyli VIN. Nigdy nie należy kupować aut, które nie posiadają identycznego numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym z numerem wybitym na nadwoziu pojazdu.

Należy mieć na uwadze to, że miejsca nabijania numeru VIN są różne. Występuje on nie tylko na nadwoziu, lecz można go znaleźć na przegrodzie czołowej, gnieździe kolumny przedniego zawieszenia, podłodze w przedziale pasażerskim, w bagażniku czy na desce rozdzielczej. Te znaki identyfikacyjne są najczęściej przerabiane przez złodziei i nabijane przez nich w nowych miejscach. Trzeba zatem zawsze ocenić, czy czcionka jest oryginalna, a sposób nabicia i ich miejsce jest charakterystyczne dla producenta danej marki samochodu.

Naszą czujność powinny również wzbudzić wszelkie zabiegi lakiernicze w pobliżu numeru, zmiany odcienia farby czy faktury powierzchni. Każdy ślad przerabiania znaków to konieczny powód, aby odstąpić od transakcji.

Przed sfinalizowaniem umowy kupna – sprzedaży należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu

Kupując auto należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Zawsze należy wystrzegać się aut w złym stanie technicznym. Przed kupnem należy dokładnie sprawdzić czy auto jest bezwypadkowe. Warto zwrócić uwagę na zmiany odcienia lakieru, pofalowane blachy – często schowane pod dywanikami, rozmaite „wyklejki” kryjące ślady klepania lub rozciągania, nierówne odstępy między elementami, nieoryginalne podzespoły, ślady farby na uszczelkach lub szybach czy warstwy szpachli. Grubość powierzchni blachy należy zawsze sprawdzić specjalnym urządzeniem do pomiaru lakieru.

W celu dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu warto zrobić jazdę próbną, która pozwoli wychwycić ewentualne wady podwozia, silnika, hamulców, skrzyni biegów czy układu kierowniczego.

Ponadto kupowane auto warto też sprawdzić w wyspecjalizowanym warsztacie lub centrum diagnostycznym, gdzie fachowcy sprawdzą geometrię i stan podwozia, kondycję silnika oraz prawidłowość wymiarów płyty podłogowej. Nie warto inwestować w auto z dużym przebiegiem.
Mając na uwadze powyższe czynniki z pewnością uda nam się zakupić dobry samochód, który posłuży nam bezawaryjnie przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *