Olej w skrzyni biegów

Olej w skrzyni biegów – jak często wymieniać?

Dbanie o samochód to w większości przypadków sposób na jego bezawaryjność. Wymiana płynów eksploatacyjnych oraz elementów, które zużywają się podczas codziennej jazdy, to czynności o których powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu.

Istotną czynnością jest oczywiście wymiana oleju. Wielu osobom kojarzy się ona tylko i wyłącznie z olejem silnikowym. A co z wymianą oleju w skrzyni biegów?

Funkcje oleju w skrzyni biegów

Olej w skrzyni biegów pełni wiele istotnych funkcji. Smaruje on określone elementy, równocześnie zmniejszając tarcie. Co bardzo ważne chłodzi rozgrzane podzespoły, łagodzi i wytłumia uderzenia kół zębatych. Ponadto eliminuje drgania, chroni przed korozją a także utrzymuje wszystko w czystości. Olej do skrzyni biegów jak każdy inny olej musi mieć odpowiednie parametry, które odpowiadają wymaganiom każdego samochodu. Parametry oleju do skrzyni biegów auta miejskiego różnią się od stosowanego w aucie sportowym lub dostawczym. Istotne jest aby olej taki nie wpływał niekorzystnie na uszczelki i inne elementy niemetalowe. Poza tym powinien zachowywać odpowiednią konsystencję oraz właściwości smarujące w każdej temperaturze.

Objawy zużytego oleju w skrzyni biegów

W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój technologiczny w tym również w produkcji skrzyń biegów. Wykorzystywane w samochodach przekładnie muszą bowiem być odpowiednio przystosowane do jednostek napędowych, które są coraz to mniejsze i mocniejsze. Obecnie silnik wysokoprężny o pojemności na przykład 1,6 l generuje moc i moment obrotowy, kilkukrotnie większy jak silnik auta ciężarowego sprzed wielu lat. Nowoczesne skrzynie biegów muszą sobie poradzić z takimi siłami, dysponując przy tym mniejszymi gabarytami. Wszystkie te czynniki sprawiają, że przekładnia automatyczna lub manualna, musi sprostać dużym obciążeniom. Dlatego też olej sprzed lat nie dałby sobie rady w nowoczesnej skrzyni biegów. Wobec tego producenci opracowują nowe formuły, które są w stanie utrzymać przekładnię w pełnej sprawności przez wiele tysięcy kilometrów.

Po pewnym czasie nawet najwyższej jakości olej straci właściwości. Co niezwykle istotne, jego starzenie następuje powoli. W przypadku skrzyni manualnej, w której zmiana biegów związana jest z hałasem lub zgrzytem, to oznaka zużytego oleju lub uszkodzonej skrzyni. Z kolei zaś w przypadku skrzyni automatycznej, zmiana biegów przy zużytym oleju odbywa się z szarpnięciem i oporem. Mogą także pojawić się dźwięki.

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Producenci wielu samochodów mówią, że olej wlany do skrzyni biegów powinien wystarczyć na bardzo wiele lat. Jednak kwestia ta zależy od sposobu korzystania z auta, jego wieku oraz ilości przejechanych kilometrów. W wielu obecnie użytkowanych samochodach przebieg około 100 000 km wydaje się właściwym momentem, Wielu ekspertów i rzeczoznawców uważa, że optymalnym przebiegiem, po którym należy wymienić olej w skrzyni automatycznej jest około 60-100 tysięcy km. Kolejne wymiany należy przeprowadzać już częściej. Im auto starsze, tym wymiany mogą być częstsze.

Odpowiedni dobór właściwego rodzaju oleju jest dość trudny. Zdarza się że, producenci stosują różne odmiany, które są dostępne tylko w autoryzowanych serwisach. Dlatego też przed wymianą oleju w skrzyni biegów warto o szczegóły zapytać w specjalistycznym serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *