dropshipping

Dropshipping, czyli prosty pomysł na biznes

Własna działalność to marzenie wielu osób. A na rynku istnieją rozwiązania, które pozwalają całkiem łatwo spełnić to marzenie. I co więcej, nie wymagają dużych nakładów finansowych na początek. O czym mowa? O popularnym w ostatnim czasie dropshippingu. Jednak, co kryje się pod tą nazwą i na czym to polega? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu. Sprawdź więc, czym jest dropshipping i czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Dropshiping – co to jest?

Dropshipping to angielskobrzmiąca nazwa określająca model sprzedaży. Wzięła się z połączenia dwóch słów: drop (ang: zrzucać) i shipment (ang: transport). I w tym zestawieniu oznacza bezpośrednią dostawę. A na czym dokładnie polega dropshipping? W tym modelu chodzi o sprzedaż towarów, których nie posiadasz na stanie, więc jesteś niejako pośrednikiem pomiędzy klientami a hurtownią lub hurtowniami. Aby móc sprzedawać, potrzebujesz znaleźć najlepszą platformę do sprzedaży (np. sklep internetowy, aukcje, tablice ogłoszeń), a całą logistykę przerzucasz na dostawcę. To hurtownia zajmuje się pakowaniem i wysyłką towaru, a wielu przypadkach odpowiada także za odbiór reklamacji.

Najlepsza platforma sprzedażowa do dropshippingu

Decydując się na sprzedaż w modelu dropshipping, musisz przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób chcesz sprzedawać „swoje” towary. Masz kilka opcji, a każda z nich ma plusy i minusy. Dlatego poniżej krótka rozpiska każdej z nich:

Własny sklep internetowy

Ta opcja wydaje się najpopularniejsza i pozwala na profesjonalną sprzedaż towarów. Możesz założyć swój sklep online od „A” do „Z” lub skorzystać z gotowych rozwiązań, których nie brakuje w internecie. Wiele firm przygotowało bardzo intuicyjne systemy, których obsługa nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy informatycznej. Dodatkowo, część z nich współpracuje z hurtowniami, więc integracja z nimi (czyli podpięcie sklepu pod ich magazyny i automatyczne zaciąganie asortymentu) jest dużo łatwiejsza. Możesz także postawić swój własny sklep online. Oznacza to jednak większe koszty początkowe, co może być kłopotliwe dla początkującej osoby, która dopiero rozkręca swój biznes.

Sprzedaż na Allegro

Tego typu model biznesowy nie zawsze wymaga zakładania swojego sklepu internetowego, a sprzedaż możesz także prowadzić za pośrednictwem popularnych platform, takich jak np. Allegro czy Amazon. Tutaj także musisz przede wszystkim zintegrować swój kanał sprzedaży z hurtownią, która automatycznie będzie zaciągać dane zakupowe klientów (m.in. kupione produkty, adres dostawy itd.). Jest to całkiem niezłe rozwiązanie, ale wiele osób łączy je z własnym sklepem internetowym. To pozwala zwiększyć zasięgi i docierać do coraz to nowych klientów.

Sprzedaż na tablicach ogłoszeń

Tę opcję przedstawiamy raczej z kronikarskiego obowiązku, ponieważ w porównaniu z poprzednimi, jest znacznie bardziej skomplikowana. Owszem, przy stosunkowo niewielkiej sprzedaży może być opłacalna, jednak mimo wszystko większość zadań będziesz wykonywać ręcznie, ponieważ nie ma możliwości integracji z hurtowniami. A to wymaga od Ciebie m.in. bezpośredniego wysyłania im zamówień. Przy ich dużej liczbie, takie działania będą po prostu bardzo czasochłonne i zwyczajnie nieopłacalne.

Dropshipping – co sprzedawać?

Skoro już wiesz, czym jest dropshipping i jakie masz opcje sprzedaży towarów, to warto zastanowić się teraz, co sprzedawać. Najprostsza odpowiedź brzmi: wszystko. I faktycznie masz tutaj całkiem sporo możliwości. Z drugiej strony warto pamiętać, że niektóre branże są bardziej konkurencyjne od innych. I tak dużą popularnością cieszą się ubrania, kosmetyki oraz chemia gospodarcza, dzięki czemu łatwiej znaleźć odbiorców. Jednakże duża popularność działa w obie strony, więc na sprzedaż tego typu produktów decydują się również inni przedsiębiorcy. Nie oznacza to, że nie warto próbować, ponieważ reklama – także ta prowadzona na własnym profilu w mediach społecznościowych oraz wśród znajomych – oraz dobre pozycjonowanie (m.in. zadbanie o stworzenie odpowiednich opisów kategorii i produktów, dobranie zdjęć, czas ładowania strony itd.) pozwalają uzyskać całkiem niezłe wyniki i wybić się na tle konkurencji.

Dropshiping – czy to biznes dla Ciebie?

Jeżeli od zawsze marzyłeś o własnym biznesie, to być może Twoje marzenia są na wyciągnięcie ręki. Aby zarobić kilka dodatkowych stów (lub tysięcy) w miesiącu, to wcale nie musisz rzucać wszystkiego od razu, ponieważ tego typu działalność możesz rozwijać równolegle z pracą na etacie. A dobrze zaplanowana sprzedaż – głównie pod kątem logistycznym – sprawi, że nie musisz cały czas jej nadzorować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *