beskid-maly

Wakacyjny wypoczynek w Beskidzie Małym

Już niedługo wakacje, a to oznacza, że wiele osób szuka pomysłów na letni wypoczynek. A jak wiadomo, wypoczywać można na różne sposoby. Dla niektórych osób spełnieniem marzeń jest relaks nad wodą, dla innych piesze wędrówki po górach. Część osób woli wycieczki połączone ze zwiedzaniem zabytków, inni otoczenie przyrody. A w naszym wpisie znajdą coś dla siebie wszyscy. Beskid Mały to wyjątkowy region, w którym nie można się nudzić i poniższy artykuł jest tego najlepszym dowodem. I chociaż w okolicach aż się roi od atrakcji, to wybraliśmy zaledwie kilka, bo warto także pokusić się o ich osobiste odkrywanie. Jedno jest pewne – świetna zabawa gwarantowana. Jeśli więc planujesz wakacyjny wypoczynek w Beskidzie Małym, to na pewno znajdziesz tutaj inspirację.

Trekking po górach, czyli aktywny wakacyjny wypoczynek

Z roku na rok rośnie popularność wędrówek górskich. Nic dziwnego, ponieważ taka aktywność jest sowicie nagradzana pięknymi widokami, które rozpościerają się ze szczytów. A tych w Beskidzie Małym nie brakuje. Co istotne, z uroków trekkingu mogą skorzystać zarówno osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu wędrówkami, jak i zaawansowani piechurzy. Mnogość szlaków i ich zróżnicowany poziom trudności sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Leniwa wyprawa z całą rodziną? Proszę bardzo! A może intensywny trekking czerwonym lub czarnym szlakiem? Żaden problem. Górskie trasy w Beskidach są otwarte dla każdego.

Relaks nad wodą, czyli coś zamiast morza

Nad morze za daleko? Nic straconego, ponieważ Beskid Mały oferuje mnóstwo wodnych atrakcji. Jest między innymi Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie, po których można pożeglować lub popływać rowerkami wodnymi. Z kolei osoby, które szukają ochłody w upalne dni, mogą skorzystać z kąpielisk lub licznych basenów w okolicy – także tych otwartych. A może zamiast pływać, wolisz podziwiać rozlewiska, rzeki i wodospady. W takim razie Beskid Mały także Cię nie zawiedzie, gdyż w okolicznych miejscowościach znajdziesz mnóstwo mniejszych i większych stawów, które zachwycają urodą. Z kolei podczas wspomnianych wyżej wędrówek górskich można się natknąć na przepiękne formacje skalne z wodospadami. Wśród nich najbardziej znany jest z pewnością Wodospad Dusiołek na potoku Dusica, który ma aż 3 metry.

Setki zabytków, czyli lekcja historii w wakacje

W Beskidzie Małym, i przede wszystkim w miejscowościach leżących w jego obrębie, nie brakuje ciekawych zabytków historycznych. Zamki, pałace, skanseny, muzea i ruiny były świadkami niezwykłych wydarzeń. Warto zagłębić się w przeszłość i zobaczyć, jak żyli dawni mieszkańcy tych okolic. Jednak zwiedzanie zabytków to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale również okazja do podziwiania niezwykłych widoków z zamkowych wież lub sztuki oraz kultury przodków. Jedno jest pewne – 2 tygodniowy urlop to stanowczo zbyt mało, aby poznać wszystkie tajemnice tego regionu, dlatego warto tutaj wracać także o innych porach roku.

Gdzie na urlop, czyli wakacyjny wypoczynek w Beskidzie Małym

Beskid Mały cieszy się dużym uznaniem wśród turystów. I nic dziwnego, ponieważ jest to region obfitujący w atrakcje dla każdego. Jeżeli planujesz urlop na południu Polski, to koniecznie sprawdź, dlaczego te okolice są tak popularne. A jeśli mieszkasz tu na co dzień, to chyba nie musimy Cię przekonywać o wyjątkowości Twojej Małej Ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *