powrót do szkoły

Powrót do szkoły – jak się przygotować?

Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny, co z pewnością wywołuje różne emocje – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Warto więc z wyprzedzeniem zadbać o to, aby te kilka ostatnich dni wakacji wykorzystać na przygotowania. I nie chodzi tutaj tylko o zakup wyprawki szkolnej, ale również o odpowiednie nastawienie do szkoły i nauki. Okres wakacyjny rozleniwia, to prawda, więc przestawienie się na nowe tory zajmie trochę czasu. Dodatkowo warto pamiętać również o tym, że ostatnie miesiące nauki były dość trudne, gdyż zdalne lekcje i nauczanie hybrydowe mogło dość mocno zaburzyć rytm każdego dziecka. Jak więc się przygotować na powrót do szkoły? Poniżej kilka sprawdzonych rad.

Zacznij przygotowania już teraz

Lato to mnóstwo wolnego czasu, więc dzieci częściej zostają w łóżku do późnej pory. Ale od pierwszego września przyjdzie im wstawać znacznie wcześniej, co może skutkować większym zmęczeniem przez kilka pierwszych dni. Można się przed tym ustrzec – w tym celu wystarczy wstawać wcześniej jeszcze w wakacje. Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić, lecz duże znaczenie ma tutaj samo nastawienie. I wcale nie trzeba rzucać się na głęboką wodę, bo wystarczy przestawiać budzik o pięć minut każdego dnia, aby wrześniowe poranki znieść znacznie lepiej. Dzięki temu powrót do szkoły i wcześniejszych pobudek będzie dużo łatwiejszy.

Powrót do szkoły, czyli zakup wyprawki

Akcesoria i artykuły szkolne w tym plecak, piórnik, zeszyty i inne przybory to nie tylko niezbędne wyposażenie każdego ucznia, ale również elementy, które mogą uczynić naukę przyjemniejszą. Czasami szczegóły mają największe znaczenie, a w tym przypadku szczegółami są wzory i kolory. Sprawdzi się to przede wszystkim w przypadku młodszych dzieci, które zwracają większą uwagę na tego typu rzeczy. Jeżeli więc Twoja pociecha stresuje się pierwszymi lekcjami, to kup jej wyprawkę, w której będą królować jej ulubione motywy. W ten sposób już na samym początku nauki znajdzie coś pozytywnego w swoim otoczeniu.

Pokaż dziecku dobre strony szkoły

Nauka, odrabianie lekcji, sprawdziany i oceny mogą stresować, ale szkoła ma także swoje dobre strony. To właśnie tam rodzą się przyjaźnie na całe życie i to właśnie z niej wynosi się świetne wspomnienia. Przedstaw dziecku szkołę w dobrym świetle. Opowiedz o swoich własnych doświadczeniach i pokaż swoje zdjęcia klasowe z młodości. Odpowiednie nastawienie może zdziałać cuda i sprawić, że dziecko dużo chętniej rozpocznie nowy rok szkolny.

Powrót do szkoły – jak się przygotować?

Powrót do szkoły może być przyjemny – wystarczy tylko dobrze się do niego przygotować. A wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Poza nauką, która sama w sobie może być naprawdę fajna, oznacza to także wycieczki szkolne, spotkanie z przyjaciółmi lub nawiązanie nowych znajomości i rozwój pasji. Warto pokazać dziecku, że nauka to przyjemność, nie kara, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. W końcu nauka nie kończy się po opuszczeniu murów szkoły, a trwa całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *