Google Maps

Alternatywy dla Google Maps

Google Maps zdominowało rynek nawigacji. To najpopularniejsza aplikacja na telefon, ale i podręczne narzędzie komputerowe. Chcąc wytyczyć trasę, sprawdzić lokalizacje sięgamy zwykle po Google Maps. Niestety limity dostępu są coraz niższe a Google każe nam słono płacić za dostęp do danych, wymaga rejestracji kart płatniczych itp. Warto jest zatem poszukać dobrej alternatywy. Niestety o tak zwany zamiennik nie jest łatwo. Google chroni swoich danych i rynku bardzo szczelnie.

Popularne mapy

Internet nie lubi monopolistów, stąd też poza Google Maps istnieje szereg konkurentów jak Bing Map od Microsoft czy Yahoo Maps, Here od Nokii czy MapQuest. Każda opcja różni się jakością. Jedne mapy są pełniejsze inne bardziej ubogie. Również dla StreetView powstała konkurencja w postaci Streetsiede, niestety bardzo ograniczona terytorialnie. Praktycznie żadne źródło map nie jest tak kompletne, rozbudowane i wielofunkcyjne jak Google Maps. Niestety rosnące opłaty Google skłaniają użytkowników do testowania rozwiązań alternatywnych a nawet kuszą do współtworzenia darmowych map.

Alternatywa dla Google Maps

Jedną z propozycji mogących spokojnie konkurować z Google jest OpenStreetMap. Mapy udostępniane w aplikacji są tworzone od podstaw przez samych użytkowników. Niestety jeszcze wiele lokalizacji nie jest dobrze opracowana, niektóre wręcz w ogóle. Taka sytuacja ma też miejsce w Polsce. Trudno jest zaufać aplikacji, która dopiero się rozwija. To właśnie na tym ryzyku żeruje Google.

Polecamy: Gdzie i jak reklamować swój produkt/usługę w sieci? Najlepsze sposoby reklamy

API Mapy

Google Maps a raczej API Mapy wykorzystywane są głównie w celach marketingowych i biznesowych przez właścicieli witryn chcących użytkownikowi zaprezentować położenie siedziby, miejsce eventu, sklepu itp. Konkurencją dla płatnych API Map Google są portale takie jak OnGeo. Oferuje on dedykowany mechanizm dla twórców stron www, oferując interaktywne mapy. Mapy OnGeo są czytelne, przejrzyste, zawierają rozmaite dane infrastrukturalne, dzięki czemu można je wykorzystać do bardzo różnych celów. Ponadto od strony technicznej mapy te są stabilne i szybkie. Wśród zalet OnGeo jest możliwość wyszukiwania adresów, działek, kodów pocztowych czy ukształtowania terenu. Nie jest to aplikacja całkowicie darmowa, jednak jej limity są wyższe a opłaty ponad limitowe znacznie tańsze od Google Maps.

MapBox

Dobrą alternatywą dla Google Maps jest MapBox. Głównym atutem tego rozwiązania jest gotowa wtyczka dla Word Press. Dzięki niej łatwo jest zainstalować Map Box w witrynie, nawet bardzo prostej, niewymagającej. Opłaty są symboliczne, a limity wysokie. Ponadto warto dodać, iż jest to rozwiązanie bazujące na tzw. open source.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *