hydrofobizacja szyb

Hydrofobizacja szyb w aucie co to jest i co daje?

W obecnych czasach w trakcie codziennej eksploatacji auta każdy kierowca może być wspierany przez różne funkcjonalne systemy, które często wbudowane są w szybę czołową. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się zabieg hydrofobizacji, dzięki któremu komfort jazdy jest o wiele lepszy oraz bezpieczniejszy.

Wiele współczesnych samochodów ma nowoczesne rodzaje szyb o niezwykle funkcjonalnych właściwościach, które zapewniają każdemu kierowcy poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Gdy na drogach panują niedogodne warunki atmosferyczne, wówczas na szybach samochodowych zbiera się brud i kurz. Jazdę samochodem utrudniają także w znacznym stopniu opady deszczu oraz śniegu, gdyż takie warunki atmosferyczne znacznie obniżają widoczność na drodze. Idealnym sposobem wpływającym na polepszenie komfortu jazdy w niekorzystnych warunkach jest zabieg hydrofobizacji.

Na czym polega zabieg hydrofobizacji szyb samochodowych?

Gdy kierowcę denerwuje usuwanie uciążliwych zabrudzeń z szyb oraz zła widoczność w trakcie jazdy podczas opadów deszczu czy śniegu, wówczas warto, by zainwestował on w zabieg zwany hydrofobizacją. Polega on na nadawaniu danym materiałom właściwości utrudniających przyleganie wody.

Zabieg polegający na pokryciu szyby specjalnym preparatem znany jest od wielu lat w komunikacji lotniczej. Hydrofobizacji poddaje się szyby w kabinach pilotów w celu ich szybszego oczyszczania z wody oraz śniegu.

Ta innowacyjna usługa w ostatnim czasie znalazła szerokie zastosowanie w szybach samochodowych i polega ona na nałożeniu na powierzchnię szyby specjalnej powłoki. W obecnych czasach usługa ta cieszy się coraz większą popularnością na rynku motoryzacyjnym.

Jakie są zalety hydrofobizacji szyb samochodowych?

Zabieg hydrofobizacji szyb samochodowych jest bardzo skuteczny, dlatego też warto w niego zainwestować. Dzięki niemu przy odpowiedniej prędkości samochodu opady w postaci deszczu czy śniegu nie osiadają na szybach, lecz niemalże samoczynnie spływają ze szklanej powierzchni nie pozostawiając uciążliwych smug oraz zanieczyszczeń.

Dzięki temu w znaczny sposób zmniejsza się potrzeba używania wycieraczek samochodowych oraz płynu do szyb. Zdaniem ekspertów powłoka hydrofobowa zmniejsza aż o siedemdziesiąt procent podatność na zabrudzenia oraz znacznie poprawia ostrość widzenia, odpowiednio wygładzając powierzchnię szyby czołowej. Również zmniejsza się aż o sześćdziesiąt procent konieczność używania płynu do spryskiwaczy.

Co więcej podczas intensywnych opadów w znaczny sposób poprawia się widoczność na drodze, dzięki czemu jazda samochodem jest o wiele bardziej komfortowa i bezpieczna.

W jaki sposób wykonuje się zabieg hydrofobizacji szyb w pojeździe samochodowym?

Ten innowacyjny zabieg jest coraz częściej wykonywany w wielu profesjonalnych warsztatach samochodowych. Wykonuje się go po zewnętrznej stronie szyby i można go z powodzeniem wykonać zarówno w przypadku szyb czołowych, jak i bocznych.

Po założeniu powłoki na szybę należy pamiętać o tym, że po hydrofobizacji korzystanie z myjni automatycznej powinno odbywać się bez woskowania. Niemniej nałożona na szybę warstwa jest bardzo odporna na ścieranie oraz gwarantuje odpowiednie własności przez okres jednego roku, bądź przejechania do 10 tysięcy kilometrów w przypadku szyby przedniej oraz do 60 tysięcy kilometrów na szybach bocznych. Po tym okresie niezbędny jest zabieg regeneracji.

Nałożenie powłoki hydrofobowej w specjalistycznym serwisie na szybę trwa około godziny. Wcześniej należy dokładnie sprawdzić czy szyby nie są uszkodzone. Każde, nawet nieduże pęknięcie przed wykonaniem zabiegu należy usunąć, gdyż po pokryciu szyby preparatem nie będzie możliwości naprawy.

Gdy ewentualne uszkodzenia zostaną zlikwidowane, wówczas szyba jest dokładnie myta, odłuszczana oraz suszona. Po tych zabiegach przeprowadzana jest właściwa hydrofobizacja, a po kilkunastu minutach, gdy nałożony preparat wsiąknie w szybę jest ona polerowana.
Zabieg ten dzięki wysokiej skuteczności jest coraz częściej pożądany przez wielu kierowców chcących w bezpieczny i komfortowy sposób poruszać się po drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *