Wymiana oleju

Wymiana oleju – Jak i kiedy trzeba dolać lub wymienić olej silnika w samochodzie?

Regularna wymiana oleju silnikowego w pojeździe to obowiązek każdego właściciela samochodu. Czynność ta nie należy do rzeczy trudnych, dlatego też większość kierowców wykonuje ją samodzielnie. Kiedy należy dolać lub wymienić olej w silniku samochodowym?

Wymiana oleju w aucie jest bardzo istotna, gdyż wpływa ona w dużym stopniu na bezawaryjność silnika samochodowego. Dlatego też warto zadbać o to, aby czynność tę wykonywać regularnie. Wiele osób, zwłaszcza początkujących kierowców, często zastanawia się czy należy dolewać olej do silnika w czasie eksploatacji samochodu oraz jak często należy go wymieniać, aby auto cieszyło się dobrym stanem technicznym.

Jak częsta powinna być wymiana oleju w silniku samochodowym?

To niezwykle ważne pytanie bardzo często zadaje sobie wiele osób posiadających samochód. W teorii powinniśmy się trzymać wskazań producenta danej marki samochodowej. Niemniej w praktyce najczęściej profesjonalni mechanicy pracujący w autoryzowanych warsztatach samochodowych zalecają wymianę oleju w aucie po przejechaniu od dziesięciu   do piętnastu tysięcy kilometrów lub po roku czasu od ostatniej wymiany. Co prawda niektórzy zalecają jego wymianę co 20 -30 tysięcy kilometrów, lecz lepiej jest wymieniać olej częściej.

W międzyczasie warto sprawdzać stan oleju za pomocą wskaźnika i jeśli jest on za niski wówczas należy czym prędzej dolać tego płynu do silnika.

Jak wybrać odpowiedni olej do samochodu?

Decydując się na wymianę oleju należy podczas zakupu zwrócić szczególną uwagę na jego klasę i rodzaj. W sprzedaży mamy oleje syntetyczne oraz półsyntetyczne, a wybór odpowiedniego zależy od liczby przejechanych kilometrów w samochodzie.

Najlepiej jest stosować taki specyfik, jaki zaleca producent danej marki samochodowej. Co więcej warto zakupić w sklepie motoryzacyjnym taki rodzaj oleju, który stosowaliśmy dotychczas.
Przed kupnem należy sprawdzić ile litrów oleju będziemy potrzebowali, gdyż jest to zależne od wersji silnikowej. Nie zaszkodzi, jeżeli zakupimy nieco większą butelkę, gdyż resztki oleju mogą nam się przydać na ewentualne, późniejsze dolewki.

W jaki sposób wymienić olej w samochodzie?

Wymiana oleju w samochodzie nie jest trudna, dlatego też wielu właścicieli pojazdów wykonuje tę czynność samodzielnie. Podczas wymiany oleju każdy samochód powinien stać na możliwie poziomym i prostym podłożu. Najwygodniej jest wykonać tę czynność w garażu który posiada kanał. Niemniej można to również zrobić na podnośniku, ale wówczas należy odpowiednio zabezpieczyć pojazd przed zsunięciem się.

Przed rozpoczęciem wymiany warto trochę rozgrzać silnik, gdyż wyższa temperatura przyspieszy wyciekanie starego płynu. Następnie należy wyłączyć silnik i założyć gumowe rękawiczki. Warto też wcześniej przygotować pojemnik, do którego będzie spływał zużyty olej. Naczynie to należy podłożyć pod miskę olejową w okolicy śruby spustowej.

Podczas odkręcania korka dociskajmy go do miski olejowej, aby zapobiec ewentualnym wyciekom. Dopiero gdy będziemy pewni, że jest on całkowicie odkręcony, wówczas należy usunąć go szybkim ruchem. Tym sposobem unikniemy znacznego zabrudzenia rąk wypływającym, tłustym płynem.
Gdy zużyty płyn spłynie w całości z silnika, wówczas miskę z jego zawartością podkładamy pod filtr oleju i wylewamy z niego resztki oleju. Miejsce mocowania filtra należy dokładnie oczyścić bawełnianą ściereczką. Uszczelkę w nowym filtrze zwilżamy nowym, niezanieczyszczonym olejem, a następnie filtr odpowiednio dokręcamy.

Następnie przed otwór w górnej części silnika należy wlać nowy olej. Nie wlewamy od razu całości płynu, lecz około ¾ planowanego litrażu. Gdy olej rozprowadzi się w silniku, wówczas oczyszczonym bagnetem sprawdzamy jego stan. Jeżeli poziom oleju znajduje się w połowie pomiędzy kreskami wskaźnika, wówczas dolewamy jeszcze około 200 ml, aż poziom zbliży się na wskaźniku, nieco ponad połowę .

Na koniec uruchamiamy silnik, który powinien pracować kilka minut na wolnych obrotach. Następnie go wyłączamy i po około piętnastu minutach ponownie sprawdzamy poziom oleju. Zazwyczaj jego poziom trochę spada, ponieważ część płynu powinien zassać filtr oraz układ smarowania.

Zużyty olej należy zawsze oddać do zakładu utylizacyjnego, gdyż wylewanie do kanalizacji jest nielegalne i znacznie szkodzi naszemu środowisku naturalnemu.

2 komentarze do: “Wymiana oleju – Jak i kiedy trzeba dolać lub wymienić olej silnika w samochodzie?

  1. julkaMola pisze:

    olej trzeba wymieniac tak co 11 tysiecy kilometrów – brat jest mechanikiem i specem, to wiem. no i sam olej ma znaczenie ogromne, najlepszy jest taki syntetyczny, nie ma dzieki niemu zatarć itd (hyundai xteer)

  2. karninakoral pisze:

    no z wymianą to trzeba być czujnym, tego sie nauczyłąm od mężą, specj od aut i mechaniki. wymieniam co 10 tysiecy km i zawsze ten sam syntetyk z hyundai xteer, bo nie ma przy nim zatarć itp awarii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *