sprzęt do ćwiczeń w domu

Jak ćwiczyć w domu bez profesjonalnego sprzętu?

Pandemia i związane z nią obostrzenia trwają już od kilku miesięcy. Przez ten czas wielu z nas musiało zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia. Także w zakresie uprawiania sportów. A przecież sport to zdrowie, więc warto – szczególnie w tak trudnym okresie – zadbać o kondycję. I chociaż domowe ćwiczenia nie mogą w pełni zastąpić tych profesjonalnych, wykonywanych pod okiem trenera, to mimo wszystko dobrze jest wprowadzić przynajmniej minimalną aktywność do swojej codzienności. W tym artykule podpowiadamy, jakie ćwiczyć w domu bez profesjonalnego sprzętu i jak robić to bezpiecznie.

Przeczytaj, zanim zaczniesz ćwiczyć w domu

Ćwiczenia w domu mają swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych z pewnością można zaliczyć łatwą dostępność, bo przecież wystarczy tylko chwila wolnego czasu, aby wykonać krótki trening. Co więcej, możesz go zrobić nawet przed telewizorem lub w przerwie od innych zajęć. Jednak takie podejście ma też swoje minusy, przynajmniej dwa. Po pierwsze, motywacja. Nie da się ukryć, że domowy trening łatwiej sobie odpuścić lub skrócić czas jego trwania. A jak się motywować do ćwiczeń? To temat na osobny wpis, ale warto m.in. wyznaczyć sobie cel oraz nagradzać się za dobrze wykonane zadanie. Drugim minusem może być niepoprawność wykonywanych ćwiczeń. Dlatego zalecamy wybierać tylko takie ćwiczenia, które dobrze znasz, bo np. przetestowałaś je już pod okiem trenera. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko kontuzji.

Aerobik

Pod hasłem „aerobik” kryje się sporo różnych form ćwiczeń, które łączy jedna wspólna cecha – trening przy muzyce. W takich ćwiczeniach chodzi zazwyczaj o zaangażowanie różnych partii mięśni, więc aktywność działa ogólnorozwojowo. Niektóre formy nastawione są bardziej na budowanie siły. Z kolei inne na poprawę kondycji lub rzeźbienie mięśni, więc z pewnością znajdziesz opcję idealną dla siebie. A jeśli kochasz taniec, to możesz postawić na formę DANCE, która łączy w sobie cechy aerobiku i tańca właśnie. W sieci znajdziesz mnóstwo gotowych materiałów, z którymi możesz ćwiczyć, ale świetną opcją jest także puszczenie swojej ulubionej playlisty i dopasowanie do niej treningu. Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku.

Domowa siłownia, czyli jak ćwiczyć w domu bez sprzetu

Domowa siłownia to marzenie wielu osób. Wolny dostęp do sprzętu, możliwość ćwiczenia o każdej porze dnia i nocy, czy uniknięcie korków na mieście mają swoje niepodważalne zalety. Z drugiej strony nie da się ukryć, że zazwyczaj siłownia domowa jest słabiej wyposażona niż profesjonalna placówka. Poza tym brak asekuracji przy niektórych ćwiczeniach zwiększa ryzyko urazów. Jednak, co zrobić, gdy Twoja ulubiona placówka jest zamknięta? Wtedy postaw na domowe ćwiczenia na siłę lub masę. Co ciekawe, możesz to zrobić, nawet jeśli nie posiadasz w domu odpowiedniego sprzętu – wystarczy, że rozglądniesz się po swoim otoczeniu, a na pewno znajdziesz tam rzeczy, które zastąpią hantle, sztangę, czy ciężarki. I chociaż jest to prowizoryczne rozwiązanie, to lepsze to, niż brak ćwiczeń. Prawda?

joga

Joga i ćwiczenia rozciągające

Joga oraz ćwiczenia rozciągające bądź relaksujące zdobyły szerokie grono fanów na całym świecie. Jeśli do nich należysz, to z pewnością zgodzisz się, że takie ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać w domu. Krótki trening rozciągający to doskonały sposób na rozpoczęcia dnia, z kolei ćwiczenia relaksujące pomogą się wyciszyć przed snem. I znowu – tutaj także należy pamiętać o technice, aby nie doszło do urazów. W końcu taki domowy trening ma być przyjemnością. W związku z tym wybieraj tylko takie ćwiczenia, które znasz i umiesz poprawnie wykonać, a jeśli chcesz wprowadzić jakieś nowe elementy, to koniecznie oglądnij przynajmniej kilka filmów, które pokazują krok po kroku, jak to prawidłowo zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *