preparaty na kleszcze

Jak chronić się przed kleszczami?

Sezon spacero-wycieczkowy można uznać za otwarty. I chociaż pogoda za oknem bywa zmienna, a maj był wyjątkowo zimny, to nie zmienia to faktu, że wiele uciążliwych insektów już nam zagraża podczas spacerów po lesie, łące, a nawet parku w centrum miasta. O czym mowa? Oczywiście o kleszczach, które – pomimo niewielkich rozmiarów – są bardzo niebezpieczne i mogą przenosić choroby (w tym boreliozę). Szacuje się, że nawet 40% kleszczy przenosi choroby, więc lepiej nie ryzykować i dowiedzieć się, jak się przed nimi zabezpieczyć. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tym temacie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić się przed kleszczami, to czytaj dalej.

Co na kleszcze dla zwierząt?

Na pierwszy ogień weźmiemy ochronę naszych czworonożnych pupili, bo one – tak samo, jak i my – są narażone na ukoszenia kleszczy. Co więcej, z powodu sierści czasami dużo trudniej zauważyć, że na naszym zwierzaku przyjechał ze spaceru nieproszony gość. W takim razie, co wybrać, aby zapewnić swoim małym przyjaciołom bezpieczeństwo? Na rynku znajdziesz zarówno spraye, jak i krople eteryczne, które wciera się w kark zwierzęcia. Dodatkowo w sprzedaży są dostępne specjalne obroże nasączone olejkami eterycznymi, które mają odstraszać insekty. Jeżeli nie masz pewności, co najlepiej się sprawdzi, to warto taki zakup skonsultować z lekarzem weterynarii. Pamiętaj również, aby po każdym spacerze przeczesać sierść zwierzęcia, co pozwoli wykryć ewentualne kleszcze

Preparaty na kleszcze dla dzieci

W sprzedaży możesz znaleźć mnóstwo preparatów na kleszcze, jednak warto je rozdzielić ze względu na wiek osoby. I tak dzieci oraz kobiety w ciąży powinny raczej sięgnąć po delikatniejsze specyfiki. Doskonale sprawdzą się tutaj spraye i aerozole wyprodukowane na bazie olejków eterycznych, które nie podrażniają delikatnej skóry malucha. Możesz także samodzielnie przygotować taki preparat – wystarczy, że rozcieńczysz wodą olejki eteryczne. Jaki wybrać zapach? Wbrew pozorom to ma znaczenie, więc warto zdecydować się jedną z poniższych opcji olejków:

  • miętowy,
  • eukaliptusowy,
  • cytrusowy,
  • goździkowy,
  • olejek z paczuli.

Jak widać, wybór jest dość duży, więc z pewnością znajdziesz swój ulubiony aromat. Taką mieszankę możesz również postawić na stoliku w ogrodzie, co odstraszy insekty.

Może też Cię zainteresuje: Rośliny które odstraszają komary

Jak chronić się przed kleszczami?

A jak ochronić siebie przed ukąszeniem kleszcza? Możesz wybrać jeden z powyższych olejków eterycznych lub postawić na gotowe preparaty. W sklepach znajdziesz spraye, aerozole, kremy, plastry, a nawet opaski na rękę, czy ultradźwiękowe odstraszacze, które możesz zainstalować w swoim ogródku. Co ciekawe, wiele z tych preparatów odstrasza nie tylko kleszcze, ale również inne, drobne insekty (np. komary), co znacznie ułatwia cieszenie się latem. Warto pamiętać o systematyczności, ponieważ zarówno sklepowe preparaty, jak i te przygotowywane samodzielnie, tracą swoje właściwości wraz z upływem czasu. Zwłaszcza gdy stawiasz na specyfiki, którymi spryskuje się skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *