Bolek i Lolek

Kto i kiedy stworzył Bolka i Lolka?

Bolek i Lolek to znana Polska produkcja animowana, jednak czy podobnie jak bohaterów znamy też twórców kreskówki? Raczej nie. Twórcą utworu i jego koncepcji był Władysław Nehrebecki. Ponadto był on też współautorem koncepcji plastycznej.

Natchnieniem do fabuły bajek z serii Bolek i Lolek były figle synów Nehrebeckiego co wspominają Jan i Roman Nehrebecki po latach. Imiona chłopców nawiązują do produkcji filmowej z 1934 roku. Nowego Bolka i Lolka w zamyśle Nehrebeckiego stworzono wraz z Alfredem Ledwigiem, Leszkiem Lorkiem oraz Otokarym Balcym i Alojzym Molem.

Najbardziej znany motyw muzyczny

Bolek i Lolek to nie tylko czerwone szorty i żółta bluza Bolka oraz fioletowe spodnie z białym podkoszulkiem Lolka, to również znana i lubiana muzyka. Kompozytorem najbardziej znanego motywu muzycznego stał się Waldemar Kazanecki. Uzupełnieniem opracowania muzycznego zajął się Tadeusz Kocyba.

Początek serii Bolka i Lolka datuje się na rok 1962. Założeniem zleceniodawcy jakim była telewizja Polska było oparcie kreskówki na literaturze dla dzieci i młodzieży. Stąd pierwsze odcinki to wcielenie się Bolka i Lolka w postacie z literatury. Zamierzeniem twórców było przesłanie ostrożności zabawy z bronią. Bolka i Lolka produkowano aż przez 23 lata. W tym czasie powstało aż 150 odcinków skompilowanych w 10 serii. Ponadto dwaj bracia Bolek i Lolek doczekali się trzech filmów pełnometrażowych. Wyprodukowanie jednego odcinka w ówczesnych czasach trwało kilka miesięcy. To praca dla zespołu 20 osób. Postacie były rysowane ręcznie, co znacząco spowalniało animację. Dzięki temu są bardziej autentyczne i jednocześnie artystyczne. Być może właśnie to sprawia, że są tak kochane przez dzieci.

Więcej o historii Bolka i Lolka przeczytasz tutaj »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *