Odkurzanie centralne – moda czy wygoda

Systemy odkurzania centralnego kojarzą się większości z nas z hotelami i użytkowaniem przemysłowym, tymczasem wielu producentów w swojej ofercie posiada także modele dedykowane do domów prywatnych, niewielkich biur.

Bez wątpienia odkurzacze centralne to wygoda użytkowania, ale w dużej mierze również moda. Nowoczesne projekty domów prócz zastosowania klimatyzatorów i ogrzewania z odzyskiem ciepła zawierają również propozycję instalacji odkurzacza centralnego. Odkurzanie z jednostką centralną jest cichsze, a zasysane powietrze nie wydobywa się w pomieszczeniu unosząc ponownie kurz w powietrzu przez co zyskuje na efektywności, zwłaszcza w domach alergików, gdzie czystość to podstawa.

Zalet odkurzania jest wiele, zaś największą wadą instalacji jest koszt. Wysokie koszty jednostki centralnej nie rzadko i tak są niższe niżeli wykonanie instalacji w obiekcie poprzez montaż w ścianach gniazd i przewodów, którymi powietrze jest zasysane. By koszty odkurzacza centralnego zredukować do minimum warto instalację wykonać na etapie budowy domu, ścianek działowych bądź remontu pomieszczeń. Jako, że sama instalacja nie jest skomplikowana można ją wykonać samodzielnie wedle wcześniej przemyślanego projektu. Im większa ilość gniazdek tym trudniej jest zaplanować instalację dbając o jej wydajność.