Jak wybrać psa?

Jeśli jesteś posiadaczem domku jednorodzinnego wraz z ogródkiem nie musisz rezygnować z posiadania większego psa, jednak kiedy nie masz przestrzeni ani w domu, ani wokół niego na swobodny wybieg, a nie jesteś pewny czy będziesz chciał codziennie chodzić na kilku kilometrowy spacer warto przemyśleć wybór rasy psa.

Czym się kierować przy wyborze psa

Często decyzja o wzięciu na wychowanie psa jest spontaniczna, zwykle nabywamy szczenię, które jest niewielkie i nie stanowi problemu. Niemniej maleństwo szybko dorasta i bywa, że jest za duże na warunki lokalowe w naszym domu. Co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji? Najlepiej przemyśleć przyjęcie psa przed przyjęciem go do domu. Warto zainteresować się jego wzrostem i przewidywaną wielkością po osiągnięciu dojrzałości. Prócz wielkości winniśmy jako właściciele psa sprawdzić jego pochodzenie i ocenić obiektywnie czy jest nam potrzebny pies obronny czy raczej kanapowy, bowiem w zbyt małej przestrzeni agresywny i głośny piec może stanowić problem. Jeśli nawet dziś ten słodki szczeniak nie wygląda na agresora to można ocenić jego skłonności po rasie do której przynależy, bądź po jego przodkach, jeśli jest to zwyczajny kundelek. Warto też wziąć pod uwagę jego umaszczenie, włos sierści może być problem, wiedzą o tym wszyscy posiadacze psów.

Czy warto wziąć psa ze schroniska?

Wielu z nas ma miękkie serca i chętnie chciałoby przygarnąć psa ze schroniska. Nie jest to takie łatwe jak się wydaje, bowiem nie każdy może dokonać adopcji ze schroniska. Niektóre ze schronisk wymagają legitymowania się przyszłego właściciela nie tylko dowodem osobistym ale i stałym meldunkiem, a i często odpowiednimi warunkami dla psa. Prócz warunków formalnych wymagana jest opłata ustalona wewnętrznym regulaminem schroniska. O wiele łatwiej jest uzyskać psa z domów tymczasowych Towarzystwa Ochrony Zwierząt. W tym przypadku wystarcza wywiad z przyszłym właścicielem, umowa adopcyjna a czasem wizyta pre-adopcyjna.

O ile z TOZ zwierzęta są zadbane, odrobaczone i zdrowe, to w schroniskach psy są często głęboko zaniedbane. Wynikiem pozyskania psa ze schroniska może być długa wędrówka po weterynarzach. Prócz tego psy te nie rzadko są nieufne, strachliwe bądź wręcz agresywne do nowych właścicieli.

Niestety nigdy nie wiemy jakiego psa bierzemy do domu, o jakim usposobieniu, charakterze i temperamencie. Minusem adopcji ze schroniska jest fakt, iż psy są automatycznie kastrowane a suki sterylizowane. Chcąc mieć psa wciąż płodnego warto skorzystać z oferty TOZ. Bez względu na to czy wybierzemy pieska ze schroniska czy z domu tymczasowego warto sprawdzić historię posiadaczy psa, jego stan zdrowia, także w przeszłości, zaoszczędzi nam to trudności w pielęgnacji i wychowaniu psa pod nasza opieką.

Co zrobić ze zwierzęciem w wakacje

Posiadanie zwierząt to ogromna odpowiedzialność, niestety nie wszędzie i nie wszystko możemy robić mając w domu zwierzęta domowe, dają one wiele radości ale i są pewnym ograniczeniem. Nie wszyscy mają możliwość wyjazdu z psem na wakacje, urlop a nawet na weekend. To duży problem dla wielu posiadaczy psów.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę nad zwierzętami coraz częściej powstają tak zwane hotele dla zwierząt do jakich można pupila oddać na określony czas nieobecności, oczywiście za opłatą. Jeśli jednak w okolicy nie działa żaden z hoteli jak i agencja opieki nad zwierzętami, wówczas warto poprosić kogoś z rodziny o doglądnięcie zwierzaka w czasie naszej dłuższej nieobecności, czy też za opłatą wynająć sąsiada, znajomego. Idealnym rozwiązaniem jest oddanie w opiekę pupila w ręce osoby mu znanej, aczkolwiek wiele zwierząt bezpieczniej czuje się w „swoim domu” mimo samotności. Ostatecznością jest pozostawienie zwierzęcia samemu sobie, dbając o zapewnienie mu dostępu do żywności i wody. Jednak to rozwiązanie, pozwalające na pozostawienie w domu maksymalnie na 1 dzień. Musimy się wówczas liczyć z pewnymi zniszczeniami jakich mogą poczynić nudzące się i przerażone pupile.

1 komentarze do: “Jak wybrać psa?

  1. Angelsman pisze:

    Rasa przyjazna innym zwierzętom jest ważna dla wіaścicieli psów, którzy nie ograniczają się do posiadania jednego zwierzęcia pod swoim dachem. Czasem zdarza się, że należy unikać trzymania innych zwierząt, gdy nasz pupil jest zaborczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *