płyn hamulcowy

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Bez wątpienia jednym z istotnych płynów eksploatacyjnych wykorzystywanych w samochodach jest płyn hamulcowy. Ponieważ jego jakość oraz odpowiedni poziom ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Z tego też powodu należy go uzupełniać do wymaganego stanu oraz wymieniać w stosownym terminie.

Ten stosowany w hydraulicznym układzie hamulcowym samochodu osobowego płyn, przenosi ciśnienie generowane przez pompę hamulcową i układ zwiększający siłę hamowania na elementy robocze. W tarczowym układzie hamulcowym elementami roboczymi są tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe. Płyn naciska na tłoczki hamulcowe, co pozwala na dociskanie powierzchni roboczych klocków hamulcowych do powierzchni roboczych tarcz hamulcowych.  W rezultacie im większe ciśnienie płynu hamulcowego, tym większy nacisk płynu na tłoczek i jednocześnie większa siła hamowania.

Dlaczego należy sprawdzać poziom płynu hamulcowego?

Dlatego zbyt mała ilość płynu w układzie hamulcowym zmniejsza lub całkowicie eliminuje możliwość zatrzymania auta. Mówi się wówczas, że pedał hamulca jest miękki. Z tego też powodu kontrola jego poziomu jest ważna. Warto wspomnieć, że zbiorniczek na ten płyn znajduje się pod maską. Jego prawidłowy poziom powinien zawierać się pomiędzy min i max.

Niewątpliwie płyn hamulcowy z czasem traci właściwości antykorozyjne, co powoduje rdzewienie tłoczków w zaciskach hamulcowych jak i innych części układu. Przez co chłonie wodę poprzez końcówki przewodów hamulcowych. Płyn o zawartości wody do 1% ma jeszcze bardzo dobre właściwości, a gdy zawartość wody wzrasta do 2% znacznie zmniejsza się skuteczność hamowania. Natomiast zawartość wody powyżej 3% to sygnał do jego wymiany.

Polecamy: Dlaczego piszczą hamulce?

Kiedy płyn hamulcowy wymaga wymiany?

Z pewnością korozja układu hamulcowego jest sygnałem, iż płyn hamulcowy utracił swoje właściwości antykorozyjne. Wówczas dochodzi często do blokowania się zardzewiałych tłoczków w zaciskach hamulcowych, które nie mogą się cofnąć na odpowiednie miejsce po zakończeniu hamowania. Przyczynia się to do szybszego i nierównomiernego zużycia klocków i tarcz, większego zużycia paliwa oraz ściągania auta podczas hamowania.

Zasadniczo płyn należy wymieniać co dwa lata. Zaleca się aby go wymienić w przypadku zakupu auta używanego.

Gdy elementy układu hamulcowego, takie jak pompa hamulcowa, zaciski hamulcowe, przewody hamulcowe zostały wymienione należy wtedy wlać nowy płyn hamulcowy.

Ponadto płyn hamulcowy należy wymienić gdy w zbiorniczku pojawią się nieczystości lub dolano przez pomyłkę innego płynu, albo w czasie pomiaru stwierdzono, że płyn ma w składzie ponad 3% wody.

Warto wspomnieć, że powodem niskiej skuteczności hamowania może być awaria pompy hamulcowej.

Istotne wskazówki dla kierowcy – podsumowanie


Każdy właściciel pojazdu powinien pamiętać o tym, aby płyn hamulcowy wymieniać co dwa lata lub co 60 tysięcy km przebiegu. Gdy auto jest bardzo intensywnie eksploatowane taki przebieg jest osiągany bardzo często w okresie krótszym niż dwa lata. Należy dobierać płyn zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Wskazane jest aby kontrolować poziomu płynu a wymianę wykonać w specjalistycznym warsztacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *