klocki hamulcowe

Dlaczego piszczą hamulce?

Czasami podczas hamowania samochodu słychać dźwięki. Piski dochodzące z układu hamulcowego nie pojawiają bez powodów. Z pewnością przyczyn takich odgłosów może być wiele. Niestety przyczyn pisku hamulców nie da się jednoznacznie określić. Ponieważ powodów może być naprawdę sporo. Można wymienić tutaj tradycyjne zużycie materiału czy zwykłe przegrzanie a także bardziej poważne usterki, które mogą zagrażać bezpieczeństwu. W niektórych sytuacjach piszczenie hamulców może być zjawiskiem oczywistym.

Kiedy klocki hamulcowe piszczą?

W samochodach montowane są różnego rodzaju klocki hamulcowe. Najcichsze są zazwyczaj wykonane z mieszanki ceramicznej. Klocki półmetaliczne plasują się w środku skali, zaś najgłośniejsze są klocki metaliczne. Te ostatnie wykorzystywane są przede wszystkim w samochodach sportowych. Są to klocki przygotowane do pracy w wyższych temperaturach, a więc zanim się dotrą i rozgrzeją hałasują. Zasadniczo uznaje się, że hamulce w samochodach sportowych wręcz powinny piszczeć.

W sytuacji gdy klocki hamulcowe zaczynają bardzo mocno piszczeć, oznacza to zwykle konieczność ich wymiany na nowe. Prawdopodobnie zużyła się okładzina. Bez wątpienia pisk jest wówczas sygnałem dla kierowcy o konieczności odwiedzenia warsztatu samochodowego.
Czasami zdarza się, że dźwięki te mogą być spowodowane zabrudzeniem, o które nietrudno podczas codziennej jazdy. Wówczas można spróbować klocki wyczyścić i problem może zniknąć.

Jeżeli zaś klocki były niedawno wymienione można rozważyć kwestię poluzowania się ich mocowania. W tej sytuacji dociśnięcie i dokręcenie powinno rozwiązać problem.

Warto wspomnieć, iż nie należy zwlekać z wyminą klocków hamulcowych, bowiem zużyte klocki mogą zniszczyć tarcze i tym samym koszty naprawy mogą znacznie wzrosnąć.

Polecamy: Dlaczego auto ściąga podczas jazdy?

Czy zużyte tarcze hamulcowe mają wpływ na piszczenie podczas hamowania?

Niewątpliwie jak każda inna część, również i tarcze hamulcowe mogą ulec uszkodzeniu. Podczas hamowania tarcze nagrzewają się. Może dojść do ich przegrzania. Wtedy zbiera się na nich twardy osad. Poza tym, że zmniejsza się efektywność hamowania i wydłuża drogę zatrzymania, to słychać piski.

Innym powodem piszczenia tarcz hamulcowych mogą być współśrodkowe rowki. Gdy klocki stykają się z częścią roboczą tarczy na której są współśrodkowe rowki, to powierzchnia ich rzeczywistego styku jest mniejsza od powierzchni klocków.

Rowki pojawiają się również na tarczach, które zaatakowała rdza. Wówczas najlepiej jest wymienić tarcze razem z klockami.

Ponadto przyczyną piszczenia tarcz hamulcowych może być ich zwichrowanie, co powoduje konieczność zmiany na nowe.

Czy hamulce bębnowe też mogą piszczeć?

Najczęściej hamulce bębnowe piszczą, gdy pojawia się w nich korozja. Piszczenie powoduje wtedy mechanizm samoregulacji luzów szczęk. Wówczas należy wymienić je na nowe lub ewentualnie zakupić zestaw naprawczy. To drugie rozwiązanie jest mniej kosztowne, ale nie zawsze wystarczająco efektywne.

Podsumowując można powiedzieć, że w zasadzie trudno samodzielnie ustalić przyczynę piszczenia hamulców. Zatem piszczące hamulce najczęściej oznaczają konieczność wizyty w warsztacie. Nie warto jednak ryzykować, gdy chodzi o bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *