gaśnica samochodowa

5 powodów by Twoja gaśnica samochodowa była sprawna

Posiadanie gaśnicy w samochodzie to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów, ale również kwestia odpowiedzialności. O wypadek samochodu nie trudno na drodze, a niestety kolizja czy to z innym pojazdem czy też z przeszkodą grozi zapaleniem się pojazdu. Co więcej nie tylko kolizja może spowodować pożar. Czasem nawet niewielka usterka w pojeździe wywołać może pożar samochodu.

Gaśnica samochodowa

Gaśnice samochodowe nie są sprzętem szczególnie wyspecjalizowanym ani trudnym w obsłudze. W chwili zagrożenia i potrzebie każdy powinien wiedzieć gdzie znaleźć gaśnicę i jak jej użyć. Warto posiadać gaśnicę pod ręką w bagażniku bądź pod siedzeniem pasażera. W wielu samochodach gaśnica jest schowana estetycznie w skrytce w głębi bagażnika. Niestety to rozwiązanie nie jest praktyczne. Bo przecież ma być ona szybko i łatwo dostępna. Nie zawsze to właściciel samochodu, kierowca jej używa, stąd też powinna być w każdym aucie łatwo dostępna, zauważalna. Z uwagi na te cechy kolor gaśnicy jest standardowy czerwony. Chowając gaśnicę pod siedzenie, do schowka, w futerał niestety ale działamy na swoja niekorzyść.

Pożar w samochodzie

Gaśnice samochodowe nie są największe, chociaż ich pojemność jest różna dla różnej wielkości samochodów. W samochodach ciężarowych gaśnice są nieco większe na tyle by poradziły sobie z doraźną potrzebą ugaszenia ogniska pożaru. Prócz wielkości gaśnicy istotne znaczenie ma jej aktualność. Zbyt stara gaśnica może nie zadziałać lub spowodować więcej szkód niż pożytku z jej użycia. Stąd też gaśnice należy legalizować w specjalnych punktach do tego wyznaczonych. Legalizacja jest również obowiązkiem prawnym. Za posiadanie gaśnicy z nieaktualną datą użyteczności grozi mandat.

Polecamy: Jak chronić auto przed przegrzaniem w lecie?

Standardowe wyposażenie

Gaśnica to jeden z elementów standardowego wyposażenia samochodu. Nie warto jest rozmyślać po co się ona w samochodzie znajduje. Podobnie jak nie zastanawiamy się nad demontażem zagłówka czy schowka, który także stanowi typowe wyposażenie samochodu. Gaśnica samochodowa przede wszystkim ma minimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się ognia w pojeździe. Ma zapewnić użytkownikowi podstawowy zakres bezpieczeństwa w razie pożaru.

Pożar nie tylko w samochodzie

Jednym z powodów dla którego warto mieć gaśnice w samochodzie jest fakt iż może przydać się nie tylko do gaszenia pożaru w pojeździe ale i poza nim. Nigdy nie wiemy kiedy możemy spowodować pożar lub być jego świadkami. W sytuacjach nieprzewidzianych może okazać się pomocna nasza gaśnica samochodowa, gdy pod ręką nie ma żadnej innej ani innych środków gaszenia ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *