jak chronić auto

Jak chronić auto przed przegrzaniem w lecie?

Słoneczna aura i letnie upały to ciężka próba dla wszelkich pojazdów. W takich warunkach nie trudno o przegrzanie silnika i w efekcie o problemy z samochodem. Zatem jak chronić auto podczas upalnych dni? Wysokie temperatury sprzyjają zarówno wielu awariom silnika czy też układu chłodzącego. Dlatego też warto wiedzieć, co robić w takich sytuacjach. Oczywiście lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co zatem zrobić przed wyjazdem samochodem w letnią podróż?

Sprawdź i uzupełnij płyn chłodzący oraz zlikwiduj wycieki

W pierwszej kolejności warto zajrzeć do zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzącego. Jeżeli jest go za mało, należy uzupełnić wymagany poziom. Ponadto trzeba też sprawdzić czy powstały ubytek nie wynika z uszkodzenia układu. Zazwyczaj ślady wycieków są widoczne w miejscach, z których płyn się wydostaje. Wówczas można zobaczyć zacieki zaschniętego chłodziwa. Wycieki z okolic pompy wody dość często świadczą o tym, że czas na jej wymianę.

Przejrzyj chłodnicę!

W letnie dni warto poświęcić trochę czasu na to aby starannie obejrzeć chłodnicę, a przede wszystkim przewody. Warto mieć na uwadze fakt, że w czasie jazdy osłabiony przewód może nie wytrzymać rozpierającego go ciśnienia. Dotyczy to także chłodnicy.

Uzupełnij poziom oleju silnikowego i unikaj zatłoczonych miejsc

Omawiając sposoby jak chronić auto przed przegrzaniem trzeba pamiętać, że równie istotną kwestią, jest sprawdzenie poziomu oleju silnikowego. Warto wspomnieć, że jego rola to nie tylko smarowanie, ale również odbieranie ciepła od smarowanych elementów. Warto zaplanować tak drogę, aby unikać godzin szczytu lub najbardziej obleganych tras.

Polecamy: Jak często wymieniać olej w skrzyni biegów?

Co robić, jeśli samochód się przegrzeje?

Jeżeli zauważymy, że wskazówka temperatury wkroczyła na czerwone pole, należy zatrzymać się w dozwolonym miejscu i ostrzec uczestników ruchu, włączając światła awaryjne lub wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Jeśli mamy niesprawny wentylator nie warto wówczas gasić silnika, bowiem może się dalej nagrzewać. Można wyłączyć klimatyzację, która obciąża znacznie silnik. Gdy temperatura z upływem czasu spadnie, można wyłączyć silnik i sprawdzić, czy w układzie jest wystarczająca ilość płynu i czy nie ma wycieków.

Jak chronić auto gdy mamy wyciek?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy pod autem pojawia się już płyn chłodzący. Wówczas nie należy od razu otwierać maski, gdyż para lub woda z nieszczelnego układu chłodzenia może nas poparzyć. Jeżeli wyciek jest znaczny, nie warto kontynuować jazdy, bowiem może nastąpić uszkodzenie silnika. W sytuacji gdy nie widać wycieków, po ostygnięciu silnika można uzupełnić płyn i uruchomić ponownie pojazd. Warto wspomnieć, iż nie należy wlewać zimnego płynu przy rozgrzanym silniku. W przypadku braku odpowiedniego płynu chłodzącego można dolać wody destylowanej.

Podsumowując można powiedzieć, że zanim wyruszymy w podróż w letnie dni dobrze jest znaleźć czas na oględziny auta i uzupełnienie niezbędnych płynów. Odpowiednia ochrona auta przed przegrzaniem to niezwykle istotna kwestia, dlatego też warto poświęcić na te czynności trochę czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *