pobyt w szpitalu

Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Każde dziecko inaczej reaguje na nadchodzące widmo pobytu w szpitalu czy operacji. Wiele zależy oczywiście od wieku malucha. Dlatego przed przygotowaniem najpotrzebniejszych przedmiotów warto postawić też na przyszykowanie psychologiczne naszej pociechy. Na przykład poprzez odpowiadanie na wszelkie jej pytania. Te pomocne wskazówki mogą sprawić, że pobyt w szpitalu będzie mniej stresujący zarówno dla rodzica, jak i dziecka.

Oczywistym jest, że inaczej będzie wyglądało  przygotowanie niemowlęcia i dziecka poniżej drugiego roku życia, a inaczej przedszkolaka, dziecka w wieku szkolnym czy dorastającego nastolatka. 

Jak przygotować niemowlęta i małe dzieci na pobyt w szpitalu?

Niemowlęta i małe dzieci poniżej drugiego roku życia nie rozumieją objawów i różnych procesów procedur. Tak małe dzieci potrzebują głównie obecności opiekuna i ulubionych zabawek, aby czuć się wygodnie i bezpiecznie. Należy być przygotowanym na płacz takiego dzieciaczka, bo to sposób na wyrażanie swoich uczuć. Należy pamiętać, że to normalne. Więc najlepiej zaplanuj z wyprzedzeniem wspólne zajęcia np. na czas oczekiwania przed gabinetem lekarskim. Możesz potrzebować pomysłów na ciche zabawy oraz  gotowych zabawek typu kolorowanki czy filmy w telefonie lub tablecie.

Jak przygotować przedszkolaki w wieku od 3 do 5 lat

Dzieci w tym wieku są ciekawe świata, chcą wiedzieć jak najwięcej, co się wydarzy. Dlatego nie czekaj do ostatniej chwili na rozmowę z nimi o tym co je czeka. Zacznij rozmowę o tym, co je czeka najlepiej już na trzy dni przed wydarzeniem. Przygotuj proste i krótkie wyjaśnienia, dostosuj odpowiednio język. Zbyt wiele szczegółów i trudnych pojęć może spowodować, że dziecko zacznie się bać. I nawet jeśli sam nosisz w sobie obawy to staraj się nie przenosić ich na przedszkolaka. Starannie dobieraj słowa. Wiele terminów medycznych może mieć podwójne znaczenie, a niektóre słowa mogą wydać się im przerażające i wzmagać lęki. Opisuj wydarzenia w neutralny sposób, wykorzystuj przy tym zabawę i wspólne aktywności. Przydatne mogą być książki, zabawki z zestawów medycznych dla dzieci oraz filmy o wizytach u lekarza i pobytach w szpitalu. Np. Franklin idzie do szpitala.

Pomóż dziecku spakować torbę z ulubionymi zabawkami lub innymi przedmiotami, które mają dla niego szczególne znaczenie. Będzie miało poczucie komfortu w szpitalu. Zapytaj też, co myśli twoje dziecko. Wiele przedszkolaków fantazjuje i nadużywa wyobraźni na temat rzeczy, których nie rozumie. Ich wyobrażenia mogą być znacznie gorsze niż rzeczywistość.

Dla przedszkolaków najważniejsze jest, żeby rodzic był z nimi, aby zapewnić wsparcie i komfort. Zaplanuj też, jak będziesz troszczyć się o siebie, gdy Twoje dziecko będzie w szpitalu. Może to być zabranie laptopa, słuchawek do słuchania muzyki czy dobrej książki. W przypadku, gdy obydwoje rodziców może na zmianę zostawać z dzieckiem, umówcie się wcześniej kiedy się zmieniacie. Dzięki temu rodzic będzie mógł zachować własny komfort i zadbać o odpowiednią ilość snu. Zarazem dbając o potrzeby emocjonalne swojego dziecka. W przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko można poprosić dalszych członków rodziny lub przyjaciół, którym dziecko ufa, aby zostali z nim. By główny opiekun mógł nieco odpocząć.

Jak przygotować dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Dzieci w tym wieku lubią się uczyć i ćwiczyć swój umysł jeśli chodzi o próby rozumienia bardziej szczegółowych pojęć, zdarzeń i własnego ciała. Są już w stanie zrozumieć chronologiczny ciąg wydarzeń. Często też postępować zgodnie z bardziej złożonymi instrukcjami. I chociaż mogą mieć już  wysokie umiejętności językowe, to nadal warto żargon medyczny przetłumaczyć na zrozumiałe dla nich słowa.

Ta grupa wiekowa również może doświadczać, silnych wręcz nawet irracjonalnych lęków takich jak uczucia nadchodzącej śmierci. Uczenie się z wyprzedzeniem różnych technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie i uspakajające wizualizacje, pomogą dziecku uzyskać kontrolę nad własnymi lękami. 

Polecamy: Jak chronić się przed kleszczami?

Jak przygotować nastolatki w wieku od 13 do 18 lat na pobyt w szpitalu?

Nastolatki potrzebują jasnych odpowiedzi na temat tego, co i dlaczego się z nimi dzieje. Muszą być włączani w dyskusje na temat ich zdrowia z lekarzami i pielęgniarkami. Nastolatki są zwykle najbardziej zaniepokojone tym, jak procedury, pobytu w szpitalu i operacja wpłyną na ich wygląd, codzienne czynności czy relacje z przyjaciółmi. Pamiętaj, aby pomyśleć o ubraniach, które pomogą zachować prywatność, np. piżamki w postaci długiej tuniki dla dziewcząt mających przebywać na oddziale ginekologicznym. Zastanów się również nad przyniesieniem książek, filmów czy tabletów w celach rozrywkowych, żeby zapobiec nudzie. Pamiętaj o zgłoszeniu nieobecności dziecka na zajęciach szkolnych oraz ustaleniu z wychowawcą metody odrabiania zaległości. Aby po powrocie do szkoły łatwiej było je nadrobić, by nie zostać w tyle za rówieśnikami.

Nastolatki chociaż mogą zachowywać się jak dorosłe to nadal mogą przeżywać trudny czas. Pomóc może stosowanie pomocnych technik relaksacyjnych, których warto się wcześniej nauczyć.

Postępując zgodnie z naszymi sugestiami rodzic będzie w stanie odpowiednio przygotować siebie oraz swoją pociechę na pobyt w szpitalu. To może być ciężki czas dla całej rodziny, zarówno emocjonalnie jak i logistycznie. Więc odpowiednie nastawienie i zaplanowanie wszystkiego może pomóc osiągnąć więcej spokoju w tym trudnym momencie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *