projektowanie wnętrz

Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Jednym z wielu ważnych wyborów, jakich musimy dokonać, jest aranżacja pokoju dziecięcego. W zależności od tego, czy spodziewamy się przyjścia na świat pociechy, czy przeprowadzamy remont, czy po prostu wyrasta ono z bajkowych klimatów i wkracza w dorosły świat. Każda z tych okoliczności wiąże się z tym samym problemem, jakim jest podjęcie decyzji o kolorze ścian, doborze mebli i dodatków.

Uważajmy na wiek dziecka

Naukowcy dowodzą, że do trzeciego roku życia, dziecko nie rozpoznaje tonacji ani odcieni barw. Nie działają na nie pastelowe kolory, które powinny działać kojąco. Lepiej, jeżeli stawiamy na nasycone, najlepiej kontrastujące barwy. Możemy jednak postawić także na własny gust, a projektowanie wnętrz wykonać wedle własnego uznania. Pamiętajmy wszak, że oprócz dziecka, w jego pokoju rodzic również powinien czuć się dobrze, zwłaszcza, że na początku będzie spędzał tam sporo czasu.
Kiedy dziecko jest starsze, możemy mu samodzielnie pozwolić wybrać. Z pewnością po jakimś czasie konieczne będzie przemalowywanie, ponieważ gust dziecka szybko się zmienia, jednak pozwoli to na stworzenie klimatu, w którym będzie się czuło najlepiej.

Jakie barwy pasują do dziecka?

Choć przyjęło się, że są to pastelowe odcienie różu i niebieskiego, symbolizujące konkretną płeć, możemy wybrać dowolny kolor. Warto jednak, żebyśmy pamiętali o konsekwencji. Jeżeli chcemy kontrastów, nie możemy stosować jednego koloru w wielu odcieniach, gdy zaś zależy nam na harmonii, zestawianie ze sobą dwóch różnych barw może okazać się ryzykownym pomysłem. Najlepiej, jeżeli w takiej sytuacji zlecimy projektowanie wnętrz specjaliście znającemu się doskonale na łączeniu ze sobą kolorów w spójną całość.

Jedną z istotnych kwestii podczas samodzielnego wyboru, jest unikanie żywych, pobudzających kolorów, które dodają energii, jednak w sytuacji, kiedy posiada się jej za wiele – jak dorastające dziecko – może to mieć negatywny skutek na nasze emocje i zachowanie.

W przypadku pokoju dziecięcego najlepiej zdecydować się na jeden kolor, na który pomalujemy ściany, sufit i podłogę. Dobrze jest zdecydować się na barwy ziemi (odcienie brązu, beżu, kremowe i piaskowe), które uspokajają i pozwalają się skupić na bieżącym zadaniu. Do tego można dobierać modne i funkcjonalne meble oraz inne dodatki. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeżeli nie posiadamy wiedzy z zakresu teorii kolorów, a także nie mamy czasu na jej zgłębianie.

Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, że pokój dziecka powinien być przede wszystkim pokojem, w którym będzie ono chciało mieszkać i przebywać, dlatego też, kiedy już będzie wystarczająco duże, powinniśmy się przede wszystkim jego zapytać o zdanie w tej konkretnej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *