tani projekt domu

Tani projekt domu – czy to w ogóle możliwe?

Koszt zakupu projektu domu jest z reguły dość wysoki. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na projekt z katalogu, czy też zlecimy jego wykonanie architektowi. W każdym z tych przypadków trzeba liczyć się z kosztami sięgającymi 10 tysięcy PLN, a czasem nawet więcej. Skąd biorą się takie koszty? Skoro w większości pracowni, możemy znaleźć tanie projekty domów w cenie ok. 2500 PLN. Trzeba tutaj zdać sobie sprawę, iż od samego zakupu projektu z katalogu, do rozpoczęcia budowy jeszcze daleka droga. Będziemy musieli spełnić wiele wymogów formalnych oraz zaadaptować projekt, co pociąga za sobą kolejne koszty. Zobaczmy zatem jak to wszystko wygląda w praktyce.

Wybieramy projekt domu

Oczywiście w pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiedni projekt domu. Wybierając trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Pierwszą rzeczą będzie możliwość realizacji budowy na danej działce. Jeśli już posiadamy zakupioną działkę, koniecznością będzie taki wybór projektu, aby możliwa była jego realizacja na działce o danych wymiarach. Większość projektów posiada adnotacje na temat minimalnych wymiarów działki. Nieco lepiej jeśli działki nie posiadamy. W takich okolicznościach możemy projekt wybrać dowolnie, aczkolwiek potem, trzeba będzie tak długo szukać działki, aż znajdziemy idealną.

Podczas wyboru projektu musimy zwrócić jeszcze uwagę na kilka innych kwestii. Najważniejszą będzie tutaj konstrukcja technologiczna budynku. Do wyboru będziemy mieć projekty domów podpiwniczonych, piętrowych, parterowych, z poddaszem użytkowym. Warto także uwzględnić to, czy garaż chcemy zmieścić w bryle budynku, czy też zdecydujemy się na garaż wolnostojący. Warto także z góry określić poziom izolacji budynku. Najlepszym, aczkolwiek najdroższym w realizacji będzie dom pasywny. Z drugiej jednak strony, poniesione w toku budowy koszty, przełożą się na brak kosztów eksploatacyjnych. Budynki pasywne mają to do siebie, iż nie wymagają od nas ponoszenia ogromnych kosztów na ogrzewanie.

Skąd biorą się tanie projekty domów i czy rzeczywiście są takie tanie?

Stwierdzenie, że dostępne na rynku są tanie projekty domów jest w pewnym sensie nieco na wyrost. Rzeczywiście, w porównaniu do projektu od architekta będą one tanie. Niemniej jednak po zakupie takiego projektu, czekają nas kolejne koszty. Oczywiście będą one uzależnione od lokalnych warunków. Pierwszym i podstawowym kosztem będzie adaptacja projektu. Jest to nic innego jak usytuowanie budynku na działce, z uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tego typu prace będzie realizować architekt i najlepiej, aby był to architekt lokalny. Będzie on bowiem bardzo dobrze orientować się w lokalnych przepisach budowlanych. Na całość adaptacji projektu składają się następujące czynności:

  • Wprowadzenie ewentualnych zmian w projekcie – jest to uzależnione tylko i wyłącznie od naszych potrzeb. Aby jednak zmiany mogły być wprowadzone, musimy wraz z zakupionym projektem otrzymać zgodę na wprowadzanie zmian.
  • Wykonanie projektu zagospodarowania działki – trzeba określić ile przestrzeni zajmować będzie budynek. Gdzie będą usytuowane zabudowania gospodarcze, wolnostojący garaż, czy też meble ogrodowe.
  • Uzyskanie warunków posadowienia budynku na podstawie badań geotechnicznych gruntu.
  • Dostosowanie projektu domu do lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego oraz do warunków zabudowy.
  • Wykonanie projektu niezbędnych przyłączy (prąd, woda, kanalizacja, gaz, odbiór odpadów).

Jest z tym więc dość sporo pracy, wobec czego z projektu za 2500 PLN już robi nam się 5000 PLN, plus koszty uzyskania pozwoleń, wykonania przyłączy itp.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, tanie projekty domów faktycznie są dostępne i z reguły nawet po wykonaniu adaptacji, będą w dalszym ciągu tańsze od projektu na zamówienie. Jest to jednak opcja dla tych, którzy chcą jak najszybciej rozpocząć budowę. W przypadku bowiem projektu od architekta, trzeba będzie poświęcić więcej czasu na dopracowanie projektu. Tutaj jednak architekt od razu przeprowadza wszystkie czynności związane z adaptacją terenową i przyłączami. Od razu będzie nas także wspierać w uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *