kąpanie psów

Jak często kąpać psa?

Cześć osób uważa, że psów nie powinno się kąpać, część zupełnie przeciwnie, jest zwolennikami codziennej kąpieli psów. Co do zasady psy należy kąpać w odstępach 3 do 6 miesięcy w zależności od rasy psa. Bezwzględnie należy mieć na uwadze zdrowie psa i umieć wyważyć walory jego pielęgnacji.

Kąpanie psów

Są psy, które uwielbiają kąpiele i takie psy, które kąpielom poddają się niechętnie. Czasem pies uwielbia kąpiele w jeziorze, rzece, ale kąpiel w wannie z szamponem już nie jest jego ulubionym zabiegiem pielęgnacyjnym. Niestety czasem szybka kąpiel pod prysznicem wyłącznie wodą jest konieczna z racji błota, w jakim pies się wytarzał. Warto jest zatem od szczenięcia przyzwyczajać psa do kąpieli, chociażby do systematycznego mycia łap po spacerach w błocie.

Duże znaczenie dla częstotliwości kąpieli ma to czy pies ma długą sierść. Psy o długiej sierści szybciej się brudzą, stąd też aby pies prezentował się zdrowo i estetycznie wymaga zaawansowanej pielęgnacji. Do kąpieli wówczas przyda się nie tylko szampon przeznaczony do kąpieli psów ale również odpowiednia odżywka nadająca sierści blask, gładkość i puszystość. Również na odstępy w kąpielach ma znaczenie wiek psa. Szczenięta do dziesiątego tygodnia nie powinny być w ogóle kąpane, również starszym psom warto dać więcej czasu pomiędzy kąpielami.

Pielęgnacja psa poprzez kąpiel

Kąpiel psa warto połączyć z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi jak strzyżenie, czy przycinanie pazurów lub czyszczenie zębów. Do kąpieli należy przygotować zarówno kosmetyki, ale też miejsce kąpieli. Pies powinien czuć się komfortowo stojąc na stabilnym podłożu. Strumień wody nie powinien być zbyt mocny ani za ciepły. Warto psa przekupić smakołykami i zabawkami, aby podczas pielęgnacji nie był zestresowany. Rasy takie jak yorki, shitzu czy maltańczyki wymagają dokładnego wysuszenia chłodnym nawiewem suszarki oraz wyczesania. Kąpanie psów kanapowych można wykonywać rzadziej, aczkolwiek wiele małych psów lubi się kąpać, a ich włos po kąpieli wygląda doskonale. Kąpiąc psa częściej, warto zainwestować w naturalne szampony przeznaczone do konkretnej rasy i sierści psa, by nie pozbawić psa zdrowego wyglądu.

Kąpiel raz w tygodniu

Psy o jedwabistej sierści, jak również długim włosie zaleca się kąpać raz w tygodniu. Czysta sierść wygląda schludnie, co odczuwa również sam pies. Wielu psom poprawia się samopoczucie, gdy mają czystą sierść. Również bardzo aktywne psy należy kapać częściej z uwagi na liczne zabrudzenia powstające w wyniku przebywania na świeżym powietrzu. Częsta kąpiel przydać się może psom schorowanym, które z racji swych przypadłości powinny dbać o higienę. Cotygodniowa kąpiel bywa u wielu właścicieli czworonogów rytuałem podyktowanym własnymi upodobaniami. Tyczy się to w szczególności właścicieli dużych psów domowych, które wydzielając łój nieprzyjemnie pachną. Z pewnością kąpiel wodą jak i z delikatnym szamponem nie zaszkodzi psu, a poprawi jego higienę, niemniej nie jest konieczna.

Polecamy: Jak zadbać o psa podczas górskich wędrówek

Rzadsza kąpiel

Najwięcej właścicieli czworonogów deklaruje kąpanie psów raz w miesiącu. Jest to wystarczająco często, zwłaszcza dla psów o krótszej sierści, jak też dla psów które nie są zbyt aktywne, mieszkają w mieście i wychodzą na spacery w teren, w którym trudno jest się ubrudzić. Warto zaznaczyć, że optymalna kąpiel powinna mieć miejsce w przedziałach co około trzy do sześciu miesięcy. Co pół roku a nawet rzadziej można kapać psa podwórkowego, mieszkającego w kojcu przy domu, który będąc w naturalnym środowisku samodzielnie potrafi zadbać o swoją sierść.

Może wydawać się to nielogiczne, ale psy domowe, kanapowce wymagają wsparcia w higienie w odróżnieniu od psów przydomowych, ogrodowych, które nie wymagają ingerencji właścicieli. Psy mieszkające na zewnątrz wytwarzają naturalną barierę ochronną przed warunkami atmosferycznymi, co za tym idzie zbyt częsta kąpiel może im zaszkodzić. Najlepiej jest w takiej sytuacji kąpać psa latem, gdy jest ciepło i sierść psa szybko może wyschnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *