wystrój łazienki

Praktyczne pomysły na wystrój łazienki

Wbrew pozorom wystrój łazienki można często zmieniać. Co prawda trudno jest wymieniać armaturę, czy glazurę. Jednak poprzez dodatki takie jak akcesoria łazienkowe, dywaniki czy ręczniki można znacząco odmienić wystrój całego pomieszczenia. Dotyczy to przede wszystkim kolorystyki.

Praktyczna łazienka

Nie trudno o oryginalne pomysły na urządzenie łazienki, o wiele trudnej jest urządzić wnętrze tak by było ono praktyczne. Przede wszystkim uwzględnić należy kubaturę pomieszczenia i ergonomie ruchów wykonywanych podczas zabiegów higienicznych, kosmetycznych w łazience. Pod tym względem przemyśleć należy umiejscowienie wieszaków na ręczniki, kosza na pranie czy dozowników na mydło. Bardzo istotnym elementem wyposażenia łazienki jest lustro i jego oświetlenie. Dostęp do lustra winien być nieskrępowany a oświetlenie winno być dostateczne i nie powodować odbicia światła.

Projektowanie łazienki

Jeśli do zagospodarowania mamy puste pomieszczenie na łazienkę dobrze jest przemyśleć w którym miejscu winna znaleźć się umywalka, wanna czy kabina prysznicowa. Jeżeli jednak rozmieszczenie tych elementów warunkują dostępności przyłączy wody czy ścieków mamy o wiele trudniejsze zadanie. Mimo wszystko mając doświadczenie i wiedzę można zaradzić każdym trudnościom, by pogodzić funkcjonalność i wystrój łazienki.

Najczęstszym problemem jest wielkość łazienki. Pomieszczenia łazienkowe są ciasne, małe a wymagają pomieszczenia sporej ilości sprzętu. Zwłaszcza w bloku łazienka poza podstawowym białym montażem wymaga ustawienia pralki, czasem suszarki. Stosując sprytne rozwiązania jak nadstawki szafkowe nad pralką. Pralki otwierane z góry, czy półki nad toaletą, zabudowy wnęk, półki wkomponowane we wnęki prysznicowe można poprawić wystrój łazienki. Estetyczne pojemniki, koszyki znacząco porządkują drobiazgi kosmetyczne, co także wpływa na schludność pomieszczenia.

Polecamy: Drewniany sufit: deski na sufit i inne pomysły

Neutralna baza

Kluczem do sukcesu w projektowaniu praktycznej łazienki jest dobór neutralnej bazy jaką zwykle stanowi glazura. Dzięki wybraniu neutralnej barwy i wzoru można dodatkami zmieniać z łatwością wystrój. Przykładowo do szarej glazury imitującej kamień pasować będą dodatki zarówno drewniane jak i metalowe. Także kolorystyka dywaników, ręczników pasować będzie każda. Niestety takiego zabiegu nie wykonamy gdy wybierzemy fioletowe płytki w roślinny wzór. Wówczas o wiele trudniej będzie znaleźć pasujące dodatki, a tym bardziej z czasem je zmienić. Jednym z popularnych obecnie rozwiązań jest opcja malowania glazury. To szybki i tani sposób na zmianę wystroju bez konieczności gruntownego remontu.

Funkcjonalny wystrój łazienki

Klasyczne rozwiązania designerskie wcale nie muszą być złe. Owszem warto jest korzystać z modnych top design. Niemniej zanim wyposażymy łazienkę w deszczownicę czy kran bez wylewki, bądź umywalkę imitującą płytki talerz zastanówmy się nad tym wyborem. Design nie powinien dominować nad walorami użytkowymi i praktycznymi. W zależności od osobistych preferencji zdecydować się warto na otwarty prysznic, odpływ liniowy czy też podwójne stanowiska umywalkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *