chłodne mieszkanie

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Klimatyzacja to współcześnie popularne rozwiązanie w kwestii chłodzenia pomieszczeń. Jednak nie jedyne. Niestety nie wszystkim klimatyzacja służy. Ma ona swoje wady i zalety. Jeśli jesteśmy wrażliwi na grzyby lub fruwające pyły to klimatyzacja może nas doprowadzić do chronicznej choroby gardła, kataru czy alergii. Nie oznacza to jednak że mamy się dusić i gotować w mieszkaniu. Co wiec zrobić by mieć chłodne mieszkanie bez klimatyzacji?

Potrzeba klimatyzacji

Należy zacząć od tego, iż nie każde mieszkanie wymaga klimatyzacji. W wielu pomieszczeniach, niekoniecznie piwnicach jest po prostu chłodno, a zamiast otwierać okna by chłodzić mieszkanie warto je zamykać. Poza kondygnacją (im wyższa tym cieplej) znaczenie ma również termoizolacja ścian. W przypadku szczelnie ocieplonych mieszkań nie potrzebujemy klimatyzacji, gdyż niska przenikalność ciepła powoduje chłód wewnątrz mieszkania, nawet jeśli jego wystawa jest południowa i żar leje się z nieba. Jeśli jednak nie możemy liczyć na ściany i ich niską przenikalność warto przemyśleć inne sposoby na chłód w mieszkaniu.

Naturalne metody na chłodne mieszkanie

Naturalne sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniu nie zawsze są skuteczne od razu i spektakularne, jednak warto spróbować. Przede wszystkim pomaga obecność wody. Mogą to być mokre tkaniny ale również mini fontanny w których obieg wody schładza powietrze w naturalny sposób. Ponadto stosowanie materiałów pochłaniających temperaturę i odprowadzających ciepło na zewnątrz wspiera chłodzenie pomieszczeń. Sam wystrój ze szkłem, metalem pomaga wizualnie schłodzić mieszkanie, podobnie jak zastosowanie chłodnych kolorów we wnętrzu optycznie sprawia wrażenie chłodu. Dość popularnym sposobem na chłodne mieszkanie jest zainstalowanie w oknach rolet odbijających światło lub antywłamaniowych które blokują dostęp światłą do wnętrza. Bywa to jednak złudne, gdyż brak światła wcale nie oznacza braku ciepła. Co więcej wbrew pozorom nie należy stosować ciemnych zasłon w oknach a białe. Nie pochłaniają one tyle ciepła co ciemne, które wręcz magazynują ciepło oddając je pomieszczeniu.

Polecamy: Jak zabezpieczyć balkon na parterze?

Glazura i roślinność

Sposobem na walkę z upałem może być glazura. Wyłożenie pokoju glazurą zawsze zmniejszy temperaturę w pomieszczeniu, jeżeli jednak nie mamy takich możliwości warto chociaż kilka glazurowych płytek zmrozić po czym położyć w nagrzanym pomieszczeniu. Wchłoną one ciepło oddając nieco chłodu. Podobne działanie ma roślinność zielona, dzięki której co nieco można się schłodzić. Zielone pnącza w oknach potrafią zapewnić skuteczny cień.

Mechaniczne chłodzenie

Jedną z alternatyw dla klimatyzacji jest wentylator, jednakże jego powiew może być szkodliwy dla zdrowia, jak też mało praktyczny. Ustawienie w odpowiednich miejscach dwóch wentylatorów może wspomóc wiry powietrza i ruchy ciepłych mas powietrza wypędzając je na zewnątrz.

Wietrzenie mieszkania

Nie zawsze skuteczną metodą chłodzenia jest wietrzenie mieszkania, zwłaszcza gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest wysoka, również w porze nocnej. Niemniej warto jest próbować tej naturalnej metody chłodzenia mieszkania. Ekstremalnym rozwiązaniem jest celowe tworzenie przeciągu, dzięki któremu stosunkowo szybko wymieniamy powietrze w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *