Szlak Zabytków Techniki

8 najciekawszych zabytków techniki w województwie śląskim

Śląsk to przede wszystkim przemysł, o którym wciąż przypominają nam liczne huty, kopalnie oraz robotnicze osiedla. Wiele z nich jest obecnie cennymi zabytkami oraz ważnymi atrakcjami, które połączyła ze sobą wspaniała trasa turystyczna. Jest nią Szlak Zabytków Techniki, dzięki któremu województwo śląskie staje się ciekawym celem niejednej wycieczki. Dla tych, którzy cenią sobie industrialne klimaty. Co warto zobaczyć na tej trasie? Oto 8 atrakcji, które zasłużyły tu na szczególne wyróżnienie.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Częstochowa, kojarzona głównie z sanktuarium na Jasnej Górze, może się pochwalić paroma cennymi zabytkami techniki. W ich gronie największą sławą cieszy się Muzeum Produkcji Zapałek, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Placówka ta działa na terenie Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego SA, które zaczęły swą działalność w latach 80-tych XIX wieku. A muzealne zbiory mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Linia technologiczna z przełomu lat 20-tych i 30-tych XX wieku, zabytkowe maszyny oraz kolekcja zapałczanych etykiet – oto wybrane atrakcje, którym warto się uważniej przyjrzeć

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Mysłowice są miastem chętnie odwiedzanym przez miłośników techniki. Tutejsze Centralne Muzeum Pożarnictwa jest jedną z najważniejszych placówek muzealnych na Śląsku. Zabytkowe wozy strażackie, hełmy, mundury i odznaczenia – wszystkie te eksponaty tworzą tu wyjątkową kolekcję, obok której nie można przejść obojętnie.

Radiostacja Gliwice

Gliwicka Radiostacja to cenny zabytek techniki, który przyciąga uwagę turystów z kilku względów. Po pierwsze, jest to najwyższa wolno stojąca konstrukcja drewniana w Europie. Po drugie to miejsce odegrało szczególną rolę w dziejach II wojny światowej. To właśnie tu, tuż przed wybuchem wojny, zorganizowana została tzw. „prowokacja gliwicka”, która miała usprawiedliwić napaść III Rzeszy na Polskę. Dziś mieści się tu ciekawe muzeum, pozwalające zdobyć więcej wiadomości na temat tego wydarzenia. Oraz zapoznać się ze sprzętami, dzięki którym w okresie międzywojennym możliwe było nadawanie radiowych audycji.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek jest dumą Radzionkowa oraz jednym z najciekawszych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W tym miejscu można zobaczyć, jak piecze się chleb. Można też zajrzeć do dawnej szkoły oraz ujrzeć wiele ciekawych sprzętów. Które jeszcze nie tak dawno były wszechobecne w wielu polskich domach. Dziś są one cennymi zabytkami, które robią wielkie wrażenie – szczególnie na najmłodszych turystach, na których skupia się działalność muzeum.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Dla tych, którzy w czasie wycieczki po Śląsku chcą zobaczyć, w jakich warunkach pracują górnicy, nie lada gratką może się okazać wizyta w Kopalni Guido. To duma Zabrza oraz wyjątkowa atrakcja na Szlaku Zabytków Techniki, której z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Dwa poziomy, dwie trasy turystyczne – oto podstawowa oferta. Kopalnia ta może się pochwalić ciekawymi zbiorami historycznymi oraz kolekcją maszyn, które jeszcze nie tak dawno pracowały pod ziemią. A że po podziemnych korytarzach spaceruje się w towarzystwie miejscowego przewodnika, pobyt pod ziemią staje się dla wszystkich wyjątkową przygodą i fascynującą lekcją historii.

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Tarnowskie Góry znane są z Zabytkowej Kopalni Srebra oraz z towarzyszącej jej atrakcji – Sztolni Czarnego Pstrąga, która powstała w XIX wieku w celu odprowadzania wody z tarnogórskich podziemi. Do dziś zachował się liczący sobie 600 metrów długości fragment tej sztolni, który rewelacyjnie sprawdza się jako atrakcja turystyczna. Turyści mogą ten odcinek przepłynąć łodziami, które kursują pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”. Taka podziemna podróż na długo pozostaje w pamięci. A że obiekt może się pochwalić wpisem na listę UNESCO, chętnych na taką wyprawę nie brakuje.

Polecamy: Giszowiec i Nikiszowiec najsłynniejsze osiedla w Katowicach

Muzeum Browaru Żywiec

Zwiedzanie Żywca nie może się obejść bez spaceru śladami Habsburgów. A że jedną z ich najważniejszych inwestycji na terenie tego miasta był browar, staje się on jedną z głównych atrakcji w programie wycieczki. Muzeum Browaru Żywiec to zabytkowe mury i nowoczesna ekspozycja. Dzięki której można zdobyć sporo cennych informacji na temat warzenia piwa, dziejów Żywca oraz losów żywieckich Habsburgów. Wszystko to w wyjątkowej scenerii, która na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.

Osiedle Nikiszowiec

Nikiszowiec to duma Katowic oraz najpiękniejsze osiedle robotnicze na Śląsku. Wzniesione w latach 1908-1919, wciąż urzeka swym układem urbanistycznym i jednolitą zabudową. Dzięki czemu każdy spacer po jego terenie staje się wyjątkową podróżą w czasie. Emil i Georg Zillmannowie zaprojektowali tu kilka ceglanych bloków, pomiędzy którymi znalazły się obszerne, pełne zieleni podwórka. Nie zabrakło tu również miejsca na takie obiekty, jak pasaż handlowy, gospoda, poczta czy magiel. Pięknie prezentuje się też ceglany kościół, utrzymany w tym samym stylu, co otaczające go budynki mieszkalne.

Szlak Zabytków Techniki – wyjątkowa trasa turystyczna

Szlak Zabytków Techniki, z którego tak dumne jest województwo śląskie, to wyjątkowa trasa turystyczna. Kto postanowi lepiej poznać znajdujące się na niej atrakcje, ten z pewnością nie będzie żałować. Zabytkowe osiedla, huty i kopalnie, ciekawe muzea – wszystko to pozwoli nam spojrzeć na Śląsk z nieco innej perspektywy. A przede wszystkim dokładniej zapoznać się z jego kulturą i historią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *